پارکت چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟

پارکت چوبی نوعی پوشش برای کف در فضای مسکونی است که جنس این کفپوش از چوب طبیعی و درختان می باشد  ،ابعاد پارکت ها در قدیم به صورت تکه های کوچک  بود اما در چند سال اخیر با پیش رفت تکنولوژی در برطرف کردن عیب و نقص پارکت های تکه ایی ،پارکت ها به صورت تایلی تولید می شود.و دیگر نیازی به خشک شدن و ساب و لاک ندارد تا رویه آن  صیغلی و جلا یابد ،پارکت های چوبی در برابر اجسام سنگین مانند کنسول وپایه مبل و کمد و از قبیل این دسته اشیاء مقاومت بالایی ندارد و دچار خط و خش و له شدگی می شود ،به گونه ایی که وقتی اجسام را جابه جا می کنیم ،جای آنها را بر روی پارکت مشاهده می کنید،یکی دیگر از معایب بزرگ پارکت چوبی مقاوم نبودن آن در برابر آب است ،پارکت چوبی آب را سریع به خود جذب کرده و متورم می شود یا به اصطلاح باد می کند .

پارکت چوبی به دلیل متریال گران در دکوراسیون داخلی محسوب می شود که هزینه های نگهداری بالایی دارد.

پارکت لمینت چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی دیگر از پوشش های کف در چند سال اخیر طرفدار زیادی پیدا کرده و برای مصارف مسکونی ،اداری و تجاری استفاده می شود، لمینیت،لامینت،پارکت لمینیت و یا حتی به اشتباه پارکت نیز می گویند.

پارکت لمینیت از لایه هایی تشکیل شده که لایه اصلی آن HDF (اطلاعات بیشتر درباره پارکت لمینیت) و یک لایه رویه به نام ملامینه است ،بیشتر مصرف پارکت لمینیت برای فضاهای مسکونی است،اما با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و ارتقای کیفیت پارکت لمینیت امروزه در فضای اداری و تجاری هم قابل استتفاده است.

پارکت لمینیت ها معمولا به شکل های تایل های مستطیل شکل هستند با ابعاد عرض ۱۴ تا ۲۵ سانتی متر در طول تایل ۱۲۰تا ۱۴۰ سانتی متر.

پارکت لمینیت از لحاظ ضخامت به چند دسته تقسیم می شود مه معمولا از ضخامت ۶،۸،۱۰،۱۲،۱۵ مییلیمتر تشکیل می شود و در مصارف مسکونی از ۶ تا ۱۰میل و برای مصارف اداری و تجاری از ۱۲تا ۱۵ میلیمتر استفاده می شود.

پارکت لمینیت ها را به کف نمی چسبانند بلکه هر تایل را به هم کلیک میکنند ،با استفاده از فاق و زبانه و هر تایل(اطلاعات درباره انواع کلیک پارکت لمینیت).

ابتدا کف را با فوم می پوشانند و سپس پارکت لمینیت را روی آن نصب می کنند یکی از مزیت های که پارکت لمینیت نسبت به کفپوش های دیگر دارد آن است که پس از نصب آن و مصرف پس از چند سال دوباره می توان آن را از کف جدا کرد و در جای دیگر نصب کرد.

اگر به دنبال اطلاعات کلی درباره خرید پارکت لمینیت می خواهید مقاله ایی درباره اطلاعات درباره خرید پارکت،لمینت،کفپوش مطالعه نمایید.