طراحی دکوراسیون داخلی چیست ؟ | What is interior decoration design

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی داخلی  ( INTERIOR DESIGN ) به عنوان یک حرفه ، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده ، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است.

بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می شود. این فضاها محیطی را ایجاد می کنند که پاسخگوی نیاز های اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بود و بسیاری از فعالیت های ما در آن صورت  می گیرند و همچنین آنچه به یک بنا روح می بخشد ، فضای داخلی آن است.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

بنابراین می توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تاثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت های مارا در آن دارد و از طرف دیگر نگرش ، احوال و شخصیت ما را تحت تاثیر قرار می دهد . بر این اساس ، هدف طراحی داخلی بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است . فضای معماری بدون فضای داخلی یا اصلا قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن،کارایی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه

طراحی دکوراسیون داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این رو موضوع طراحی دکوراسیون داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه ای اعیانی نیست.طراحی داخلی می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درامدهم مفید باشد.اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدونیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای ۴۰یا ۶۰ متری آپارتمان ها فراهم کنیم ، طراحی دکوراسیون داخلی یک ضرورت گریزناپذیر خواهد بود.طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چه طور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.

از آنچه که طراحی داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی – روانی انسان قرار دارد،بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب،ویژگی های رفتار های انسانی در فضای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد .از این رو طراح به هنگام طراحی  فضای داخلی با دو مقوله سرو کار دارد : کاربرد آن فضا،و احساس تاثیری که می خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه اسپرت
طراحی دکوراسیون داخلی خانه کلاسیک

طراحی دکوراسیون داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مولفه ها از قبیل فرم ، نور پردازی در دکوراسیون داخلی ، رنگ در دکوراسیون ذاخلی ، بافت ، کف ( پارکت لمینت ، سنگ و سرامیک ، کفپوش pvc ) ، سقف ، دیوار ( رنگ ، کاغذ دیواری ، دیوارکوب و … ) ، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در بر می گیرد. این عناصر ابزار های کار طراح هستند که همگی باید به طور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوش آیند قرار گیرند.

طراحی داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرند،به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی ، ساختاری و فنی می شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز دربر دارد.از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنر های تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن ، بایستی تا حد نسبتا زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.

اگر چه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته می شود و محدوده بسیار وسیعی را دربر میگیرد، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره می باشد ، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم به قابل فهم کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تاثیر عمیق بر کیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت. از این رو بنا است به مباحث مختلف طراحی داخلی بپردازیم و دانش و آگاهی افراد را در این خصوص افزایش دهیم و سعی خواهیم نمود با ذکر نکات کلیدی و کاربردی در مورد کیفیت فضاهای داخلی خانه ، شما را نسبت به محیط و فضای اطرافتان و عناصر موجود در آن حساس تر کنیم و توانایی های علمی و کاربردی شما را در زیبا سازی محیط خانه و بهبود کیفیت فضاهای آن افزایش دهیم.

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی صرفا مربوط به بهبود وضعیت بصری یا ظاهری یک فضای داخلی نیست بلکه هدف آن بهینه سازی و سازگارکردن استفاده های مورد نظر برای یک محیط ساخته شده است.در واقع می توان از آن به روندی عملکردی ، زیبا شناختی و هدایت گر، برای رسیدن یه اهداف مورد نظر از جمله پویایی، افزایش بازده کاری و یا بهتر کردن روش زندگی یاد کرد.در این راستا ، یک طراحی داخلی موفق ، علاوه بر این آیتم ها باید پاسخگو در مقابل تغییرات اقتصادی،تکنولوژی ، جمعیتی و اهداف تجاری سازمان یا نهادی که برای آن در نظر گرفته شده است،باشد.

به عنوان یک فعالیت انسانی ، طراحی داخلی دارای پیشینه ای طولانی است اما به عنوان یک تخصص مجزا با عنوان ( طراح داخلی)، اخیرا مطرح شده است . بسیاری از متخصصان آغاز آن را مربوط به اوایل قرن بیستم و مطرح شدن دکوراسیون داخلی به عنوان حرفه ایی مجزا از معماری می دانند. در دهه های اخیر ، این مبحث تمرکز زیادی روی فضاهای مسکونی داشته است.

در دهه ۱۹۴۰ عناوین (طراحی داخلی) و (طراح داخلی) توسط برخی افراد که یکسری خدمات در این زمینه ارائه می دادند،مطرح شد.

بعد از جنگ جهانی دوم ، ادارات ،هتل ها ، فروشگاه ها و مدارس ، همزمان با رونق اقتصادی کشور ها ، از لحاظ ساختار و ترکیبات فضایی ،اهمیت زیادی یافتند.

به طور کلی می توان دو دسته بندی عملکردی مسکونی و خدماتی ( اداری و تجاری ) را برای طراحی داخلی در نظر گرفت.امروزه همانطور که ساختمان ها و مصالح رفته رفته متنوع تر و آمیخته با تکنولوژی پیشرفته تر و قوانین و استاندارد های مورد نیاز می شوند ، طراحی داخلی نیز در حال تخصصی تر شدن است.

 نقش سواد بصری در طراحی داخلی

اگر بخواهیم تعریفی ساده و گویا از طراحی داخلی ارایه دهیم که روند انجام آن را برای ما روشن سازد، میتوانیم بگوییم طراحی داخلی شامل انتخاب عناصر تشکیل دهنده طرح و تنظیم و ترکیب آنها برای ایجاد فضا و کیفیات کارکردی زیباشناختی مورد نظر طراح و در نهایت دست یابی به کارکرد مناسب ، زیبایی و انتقال مفاهیم و معانی است.

در طراحی دکوراسیون داخلی ،وقتی طراح از عناصر مختلف با توجه به رنگ ،فرم ، بافت ، کیفیت و کارایی هرکدام بهره می گیرد و آنها را در کارش به یکدیگر مربوط می سازد، در واقع به وسیله این ترکیب می خواهد به اهداف مورد نظر خود در طراحی آن فضا دست یابد.

به عبارت دیگر ، دست یابی به اهدافی همچون کارکرد مناسب ، زیبایی بصری و تاثیر محیطی و روانی موثر و مثبت در طراحی،مستلزم استفاده هماهنگ ، منسجم ، معنی دار و زیبا از عناصر طراحی است. در یک طرح مطلوب همه عناصر و اجزا ترکیب در کارکرد و تاثیر کیفی و معنایی که دارند ، به هم متکی و وابسته هستند. بر این اساس موفقیت هر طرح بستگی کامل به چگونگی ترکیب عناصر و الگو های سه بعدی فضا دارد.

گرچه روند کار طراح در ترکیب عناصر طراحی داخلی تا حدی با تعابیر ذهنی و احساسی آمیخته است ، لکن این بدان معنی نیست که تعقل و تفکر آگاهانه در این زمینه نقش چندان مهمی ندارد.ترکیب اجزای هرچیزی هم از جنبه ساختاری و مفهومی برخورداراست و هم از جنبه بصری و احساسی.

ترکیب عناصر مختلف در یک فضا مستلزم سازمان دهی آنها براساس الگو هایی است که این عناصر را به صورتی معنی دار و هدف مند به هم مرتبط کنند و زمینه لازم را برای ایجاد یک کل واحد ، مطابق با اهداف و خواسته های طراح، فراهم آورد ، زیرا هیچ عنصر طراحی داخلی  نمی تواند بدون ارتباط با عناصر دیگر و ترکیب مناسب با آنها در طرح و فضای معماری حضور یابد و مقاصد طراح را برآورده سازد.

انتخاب بجای عناصر طرح وترکیب آنها در قالب فرم ها و فضاهای  مناسب مستلزم  قواعدی است که باید در ترکیب بندی و طراحی مورد توجه قرار گیرد. طراحان برای آنکه عناصر طراحی  با اهداف و خصوصیات آنچه طرح می شود،تناسب لازم را بیابند، آنها را به کمک قواعد یا تکنیک های مختلف بکارگیرند.در واقع ارتباطی که بین عناصرطراحی داخلی در طرح نهایی برقرار می شود،از قواعدی پیروی می کنند که با توجه به فیزیولوژی دستگاه بینایی انسان استنتاج شده اند و می توانیم به آنها قواعد ادراکی و بصری یا قواعد ادراکی و بصری یا قواعد ترکیب بندی  یا تکنیک های بصری بگوییم.

تناسب ، تعادل و ناپایداری ، هماهنگی ،تنوع و یکنواختی ، ریتم ، حرکت و سکون از جمله این قواعد و تکنیک ها هستند. شناخت و بکارگیری این قواعد مستلزم برخورداری از دانشی است که به آن سواد بصری اطلاق می شود.

هدف از یاد گیری سواد بصری ایجاد یک سیستم ابتدایی برای فهم و ساخت ترکیب بندی های بصری است.