استفاده از شومینه در دکوراسیون داخلی پذیرایی

استفاده از شومینه در دکوراسیون داخلی پذیرایی

شومینه یک واژه خارجی است ، با اینکه در کشور ما در قدیم انواع شومینه مخصوصا نوع چوبی آن زیاد استفاده می شد . ما واژه خاصی برای آن سراغ نداریم و از همین لغت خارجی استفاده میکنیم ، شومینه به معنای دودکش است و منظور از آن فضای اجاقی است که بسیار به کار برده می شود . امروزه نوع هیزمی و گازی آن در خانه های لوکس و در دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی  بسیار مورد استفاده قرار میگیرد . در تعیین تاریخچه بوجود آمدن شومینه تردیدهای زیادی وجود دارد اما با کمی تامل و نظر کردن به طراحی مدرنیته شومینه ما را به یاد انسان های اولیه می اندازد که پس از کشف آتش برای نگهداری آن حصاری از خاک و سنگ به دورش می کشیدند ، ولی تاریخ دانان بیشتر از آنکه به قدمت پیدایش شومینه از ابتدای عصر آن توجه داشته باشند به نامگذاری و رسمی شدن نام شومینه ( به معنای دودکش ) اهمیت میدهند در حالی که به عقیده من بشر از همان ابتدای آتش مجبور بود برای حفاظت و خاموش نشدن آن شرایطی همچون شومینه های امروزی فراهم آورد البته شاید دقت در ساخت و استاندارد بودنش آنقدر رعایت نمی شود ولی شعور و فکر ساختنش را داشته اند.

مهندسان و طراحان معماری داخلی مثل سابق سر به راه و قانونمند نیستند آنها برای دست یافتن به سازه هایی نو با طرح هایی خاص مجبور هستند قوانین سنتی گذشته را بشکنند و از هر نوع مصالح و موادی که در برابر آتش و حرارت مقاوم هستند بهره ببرند تا شومینه های مدرن و متفاوتی را به نمایش گذارند ، از آجر و بتن نسوز گرفته تا سنگ های براق مرمری و شیشه های نشکن مقاوم در برابر حرارت همگی ویزای ورورد به ناحیه شومینه را دریافت کرده اند بدین گونه دست طراحان برای ساخت بهترین و چشمگیرترین شومینه ها حسابی باز شده است و هر درخواست و سفارشی را می پذیرد حتی اگر در خانه ای شومینه تعبیه نشده باشد اما صاحب خانه علاقه و تمایل شدیدی به ساخت آن می تواند داشته باشد ، برای تهیه آن از شومینه های آماده و سبک که تا حدی هزینه و فضای کمتری را می گیرند بهره ببرند.

مقالات پیشنهادی : دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی بزرگ

تنها یک نکته نباید فراموش گردد آن هم استاندارد بودن دودکش و شومینه در فضای داخی خانه است زیرا اشتباهی هر چند کوچک باعث می شود گازهای سمی حاصل از سوخت هیزم یا گاز کاملا به بیرون ساختمان رانده نشود و جان افراد را به خطر می اندازد.

اما امروزه شومینه هایی با طرح ها تکنولوژی جدید طراحی و ساخته شده است که بیشتر جنبه دکوری و زیبایی را در خانه دارد و دیگر مثل شومینه های قدیمی و منسوخ شده با استفاده از گاز و یا هیزوم نیستند این نوع شومینه های جدید برقی و یا شومینه الکی میباشند در تصاویر زیر میتوانید نمونه هایی از این شومینه ها ببینید


مقالات پیشنهادی : 
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک

بهترین انواع شومینه از قبیل

شومینه های ساده بدون حجم بیرون زده از دیوار ، شومینه هایی که حجم اصلی آن بیرون از دیوار است ، شومینه هایی که در کنج یا گوشه قرار دارند ، شومینه های دو وجهی و سه وجهی ، شومینه های دو طرفه دارای سکوی جانبی.

شمومینه ها با شعله های رمانتیک و آرامش بخشی که ایجاد سایه روشن ها بر روی دیوارهای اطراف آن فضای تاثیرگذاری خواهد داشت که در آن آرامش شبانه به همراه یک موسیقی ملایمی که خود می تواند با رقص شعله های آتش موزون باشد ، تمام خستگی کار روزانه شما را از جسم و روحتان می زداید شعله های جذاب اتش ان می تواند در شب خود منبع نوری باشد برای مصاحبت شما با دیگر اعضای خانواده حتی هنگام صرف شام این ارمغانی است که شومینه برای شما به همراه می آورد که نه تنها جاذبه فردی خواهد داشت بلکه ارزش خاصی به خانه می دهد.

محل قرار گیری شومینه در دکوراسیون داخلی منزل

شومینه معمولا در گوشه اتاق وسط دیوار و یا بین در و دیوار قرار می گیرد به طوری که شومینه ها دو طرفه هستند و یا در وسط یک فضا قرار می گیرند.

مصالح عمده شومینه آجری ، خاک وسیمان نسوز است ، آجرهای نسوز در اشکال مختلف تولید میشوند که به فرم این وسیله بسیار کمک می کنند.

نحوه چیدمان مبلمان در کنار شومینه

با توجه به این که شومینه در اتاق نشیمن و یا پذیرایی مرکز توجه است ، نوع چیدمان مبلمان برای زیباتر جلوه دادن آن دارای اهمیت است .

با توجه به معماری و زیبایی شومینه و گرمایی که در هوای سرد ایجاد می کند ، جایگاه مناسبی است تا مبلمان اصلی را در کنار آن قرار داد.

برای این منظور روش های مختلفی وجود دارد :

 به صورت رسمی 

رسمی ترین حالت آن است که دو مبل یکسان را به صورت عمود به شومینه قرار داد تا حس قوی و فوری ای ایجاد شود به این ترتیب قسمت بالای شومینه ( طاقچه آن ) مرکز توجه خواهد شد.

میتوانید دو صندلی رو به روی شومینه بگذارید . یک فرش بزرگ ، یک میز قهوه  در وسط و چند میز کناری دکوراسیون داخلی پذیرایی  را کامل می کنند .

۲-اگر اتاق به اندازه کافی بزرگ است،یک جفت صندلی رو به روی شومینه عالی خواهد بود. می توان میهمانی های بزرگ از آن ها کمک گرفت ضمن آن که جای خالی شومینه را در فصل تابستان پر خواهد بود.

از چیدمان کلاسیک هم در دکوراسیون سنتی و هم دکوراسیون مدرن استفاده می شود.

۲- نیمه رسمی

در حالت نیمه رسمی،یک مبل را عمود به شومینه قرار دهید ولی یک جفت صندلی را رو به روی آن بگذارید،بهتر است صندلی ها بین اتاق پذیرایی و ناهارخوری یا حال باشند.چون نگاه کردن به پشت صندلی ها و میز از نگاه کردن به پشت کامل یک مبل بهتر است . پارچه صندلی ها را هماهنگ با مبل انتخاب کنید لازم نیست دقیقا مانند مبل باشد.

اگر اتاق پذیرایی شما به اندازه کافی بزرگ است،برای جداسازی فضا می توانید دو صندلی مختلف یا تخت خواب شو یا نیمکت هم به مبلمان اضافه کنید.

۳- متنوع: برای طرح متنوع می توانید از ترکیب صندلی ها استفاده کنید. صندلی های بزرگ رو به روی هم برای این منظور مناسبند.

اگر به صندلی های بیشتری نیاز بود،می توانید از چهار عدد که رو به روی قرار می گیرند و یک نیمکت رو به روی شومینه استفاده کنید. اگرهرچند وقت یکبار اهل جابهجا کردن مبلمان هستید.

این نوع دکوراسیون مناسب شماست.

می توانید از یک میز مخصوص برای خوردن قهوه یا یک میز بازی یا میز کتابخانه استفاده کنید.

اما در نظر داشته باشید،میزهای بلند ممکن است جلوی شومینه را بگیرید.

در تابستان و بهار با اشیا و روش های مختلف می توانید شومینه را تزیین کنید. مثلا:

۱-هیزم های خشک را به شکل هرم داخل شومینه قرار دهید.

۲- در داخل شومینه شمع عای بلند و ضخیم با ارتفاع های مختلف بگذارید و در مهمانی ها آن ها را روشن کنید.

۳- در مرکز و جلوی شومینه اشیا تزیینی قرار دهید.

۴-یک جفت صندلی جلوی شومینه بگذارید.

۵- از گل های خشک یا مجسمه های کوچک استفاده کنید.

در ادامه تصویر چند شومینه زیبا را برای شما به نمایش می گذاریم.

شاید ذکر است امروزه شومینه برقی از انواع مختلف تولید  شده و در بازار عرضه شده است که توجه شما را به دیدن چند نمونه از آنها جلب می نماییم.

مقالات پیشنهادی

تابلو در دکوراسیون داخلی منزل | قوانین نصب تابلو

نورپردازی در دکوراسیون داخلی پذیرایی
استفاده از گل در دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی