نکاتی درباره آشپزخانه را جدی بگیرید

نکاتی درباره آشپزخانه را جدی بگیرید

تمامی اشخاص به محیط زندگی خود اهمیت می دهند و سعی می کنند که چیدمان منزلشان را با سلیقه خود طراحی می کنند تا تاثیر مثبت بر روح و روانش داشته باشند در اینجا لازم به ذکر است که آشپزخانه را در طراحی خود فراموش نکنیم که مکانی دلچسب و ماندگار،برای شکل گرفتن خاطرات شیرین زندگی است گرچه گاهی پیش می آید که تلخی را سرلوحه خود قرار دهد،یادآور مادران سرزمین ایران که دست پخت اسرار آمیزشان زبانزد جهانی دارد،لحظات به یاد ماندنی کودکیمان که در سخت ترین لحظات گرسنگی،غذای لذیذ و مطبوع لبخند را بر صورتمان نقاشی کرد،بله آشپزخانه که بدون وجود مادر یا اشخاص مادرانه خاموش و بی روح است زیرا قلب ما همان آشپزخانه است .

در طراحی آشپزخانه نباید از یک رنگ آمیزی ساده و چیدمان استفاده کنیم و به آن بی اهمیت نگاه کنیم و جای آن را به بیرون از خانه در رستوران ها و فست فود ها بدهیم.

حالا شما بگویید چگونه یک کدبانو خانه دار در یک آشپزخانه ساده و بدون امکانات می تواند حوصله ای برای آشپزی داشته باشد.

در این لحظه تصمیم قاطعانه بگیرید و سریعا آشپزخانه را با سلیقه کدبانو خانه طراحی کنید. حالا اگر آشپزخانه شما قدیمی است دست بکار شوید و کارهای که به شما می گوییم را انجام دهید.

رنگ کردن آشپزخانه

سریع ترین راه تغییر یک آشپزخانه رنگ کردن آن است با تنوع رنگ های موجود در بازار دلیلی برای تحمل دیوارها و کابینت های یکنواخت و خسته کننده وجود ندارد.کافیست با چندقوطی رنگ جلوه خاصی به کابینت های قدیمی دهید.

تزیین پنجره آشپزخانه

با انجام کارهای ساده می توانید تغییر قابل توجهی در آشپزخانه بوجود آورید. به عنوان نمونه با اضافه کردن یک قالیچه چوبی هم عرض پنجره و قراردادن انواع شیشه های تزیینی رنگی و گل های طبیعی جلوه خاصی به آن دهید.برای پایه دو طرف می توانید از گچ بری های آماده استفاده کنید.

چسباندن کاشی های طرح سنگ

به راحتی در یکی از تعطیلات پایان هفته با خرید کاشی های طرح سنگ که در اندازه های مختلف موجودند و نیز مقداری چسب فضای بین کابینت های بالا و پایین آشپزخانه را خود بدون آن که نیاز به برش زیادی داشته باشند،کاشی جدید کرده با این کار جلوه خاصی به آشپزخانه دهید.

به دنبال راه حل باشید

اگر منظره پشت پنجره و در واقع بیرون ناخوشایند است . از بر چسب های طرح دار یا شیشه های طرحدار رنگی استفاده کنید.با خرید شیشه های رنگی نصب آنها به صورت ثابت این فضا را بسته نگه دارید.

لازم به ذکر است داشتن دکوراسیون آشپزخانه جدید و مدرن در هر خانه ای می تواند جذابیت های بسیاری برای اعضای خانه داشته باشد.

نیاز به استفاده از دکوراسیون های جدید و مدرن در خانه های امروزی نیازی طبیعی برای ساکنین مناطق مختلف است.

حتما می دانید که با طراحی مدرن و اصولی دکوراسیون ها می توان ارزش مادی و معنوی ساختمان ها را تا حد چشم گیری افزایش داد در واقع استفاده از دکوراسیون های برتر سرمایه گذاری برای دست یافتن به ثروت مادی و منوی بیشتر است.

 حالا به چند  پیشنهاد در مورد خانه های مدرن توجه فرمایید.

۱- برای داشتن آشپزخانه مدرن لازم است تا دیوار ها و کابینت ها و تمامی قفسه ها با رنگ دلخواه کدبانو رنگ آمیزی شود. اگر پنجره ای در آشپزخانه موجود است ،باید برای پنجره از رنگ متضاد دیوار ها استفاده کنیم.

۲- پرده را نیز همرنگ یا تلفیقی از زرد،قرمزو نارنجی انتخاب کنید.

در خرید میز و صندلی آشپزخانه هم دقت کنید که پایه های فلزی و رویه ای همرنگ همرنگ با زوار پنجره باشند. یعنی چنان چه زوار پنجره قرمز است رویه صندلی ها را از پارچه قرمز انتخاب کنید.

۳- در آشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز،یخچال  و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند،نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی که در مرکز سقف

آشپزخانه نصب می شد انجام می گرفت. چرا که اغلب فعالیت های داخل آشپزخانه بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می شد .اما امروزه باید به گونه ای این نورپردازی صورت بگیرد تا باعث نشود که آشپز پشت به نور قرار گیرد و باعث خستگی مفرط شود.

لوستر های جدید با طرح های زیبایی به شکل و اشکال مختلف هندسی طراحی شده است. یک لوستر جدید زیبا تهیه کنید و در بالای میز ناهارخوری وصل کنید و در صورت امکان لوستر های دیواری برای نصب بر روی دیوار آشپزخانه با لامپ های رنگی تهیه نمایید و آنها را نصب نمایید.

۴- در آشپزخانه مدرن تا جای که امکان دارد لوازم آشپزخانه از قبیل بشقاب،لیوان،جای لوازم قشق و چنگال را در کابینت ها قرار دهیم تا فضای آشپزخانه سبک دیده شود و فقط گلدان زیبا و یک تابلوی نقاشی بر روی دیوار نصب نمایید.

۵- آشپزخانه مدرن نیاز به نور طبیعی و مصنوعی دارند همانطور که گفتیم برای تهیه نور مصنوعی از لوسترهای دیواری با لامپ های رنگی که به دیوار نصب کردید یا با تهیه هالوژن و لامپ های فلورسنت استفاده کنید و برای نور طبیعی پنجره ها اهمیت زیادی دارند. در صورت امکان سعی کنید پنجره رو به فضای سبز باشد تا کارایی یک تابلوی زیبا را داشته باشد.

۶- پرده ها در نور آشپزخانه اهمیت بسیاری دارند اگر نور آشپزخانه کم است از پرده های توری استفاده کنید و اگر آشپزخانه نور زیادی برخوردار است از پرده های ضخیم استفاده کنید تا آشپزخانه از نور متعادلی برخوردار باشد.

۷- وجود رنگهای مختلف در آشپزخانه محیط بسیار زنده نگه می دارد وجود اختلافات رنگ بین کابینت ها دیوارها و لوازم آشپزخانه باعث ایجاد امید پر انرژی می شود که به راحتی می توان با تعویض چند وسیله رنگ محیط را تغییر داد و ایجاد تنوع کرد.

رنگ ها هر کدام خصوصیت و بسته به علایق خاص هرکدام پیام خاصی می رسانند و بیان کننده شخصیت اشخاص می باشند رنگ ها احساس و اندیشه درونی ما را انتقال میدهند ما باید از رنگ هایی که باعث آرامش روح و روانمان هستند استفاده کنیم.

طرح کابینت

شروع کار برای هر آشپزخانه ای کابینتهای آن است چرا که نمای ظاهر آشپزخانه ارتباط تنگاتنگی با شکل و نمای کابینت ها دارند ضمن آنکه کابینت های آشپزخانه باید به صورتی طراحی شود که نیازهای افراد و به سهولت  برآورده کنند  برابر این نخستین نکته در انتخاب کابینت این است که چه نوع  کابینتی بهترین کارایی را برای شما بعمل می آورد 

معمولاً در آشپزخانه های مدرن باید از پانل های تخت و ساده در کابینت استفاده کرد. هیچ گونه کنده کاری و تزیینی روی در کابینت های مدرن دیده نمی شود. کابینت ها  مهمترین جزء آشپزخانه ها هستند و مهمترین علت وجودی آنها نیاز ما به  ذخیره‌سازی لوازم آشپزخانه است. 

علت وجودی آنها نیاز به ذخیره سازی لوازم آشپزخانه است کابینت های آشپزخانه از  مواد مختلفی ساخته  می شود. هرچند اولین انتخاب کابینت چوبی  برای آشپزخانه است.زیبایی و مقاومت کابینت های چوبی آنها را به بهترین و اولین انتخاب تبدیل کرده است. امروزه طرح  کابینت های موجود در بازار بسیار متفاوت است از چوبی و فلزی گرفته تا استیل و طرح چوب و….  برخی از آنها دارای یک بخش پنجره ای شیشه ای هستند

میز و  صندلی

سعی نکنید با گذاردن میز نهار خوری در آشپزخانه محیط کارتان  را کوچک و دست و پاگیر کنید به خصوص در مهمانی ها و شلوغی و استرس در شما به وجود می آورد.

کافیست با تهیه چند صندلی برای اوپن یک فضای متفاوت و جدید برای صرف غذا در کنار خانواده تان بسازید.

صندلی های داخل آشپزخانه باید به دلیل استفاده کوتاه مدت  به راحتی جابه جا شود. موارد کاربرد این صندلی ها منحصرا در آشپزخانه است  انتخاب و کاربرد هر یک از انواع میزها با توجه به فضای آشپزخانه و همچنین سلیقه افراد صورت می‌گیرد

رنگ های روشن و با کیفیت فضای آشپزخانه را غنی میکند  و محیط را به سوی سبکی مدرن و مد روز خواهد برد.

برای افزودن چنین رنگ‌هایی می توانید از صندلی هایی با رنگ سرد  روشن و شفاف استفاده کنید رنگ هایی مانند بنفش نارنجی و سبز تازه آشپزخانه ایده آلی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اما اگر اتاق شما طرح سفیدی دارد استفاده از رنگ های مختلف برای بزرگنمایی اتاق کافی است.

صندلی هایی با رنگ شفاف  اتاق را جذاب تر و دید موثرتری به آن خواهد داد.

گل و گیاه

صاحب نظران بر این باورند دو راه برای تزیین ساده آشپزخانه وجود داردطراحی بسیار کارکرد گرا و یا تزیین آشپزخانه با رنگهای کنتراست که فضای خیره کننده ایجاد می کند. مورد دوم  با کمک گرفتن از نماز مختلف به

همچنین گلها که به شما اجازه می دهد هر وقت از چهره آشپزخانه تان خسته شدید آنها را به راحتی عوض کنید و آشپزخانه ای تیره با گلهای زرد و سفید جان دوباره می گیرد و شما آشپزخانه ای روشن با گلهای بنفش ونارنجی و قرمز خواهید داشت تا حد امکان از گلهای طبیعی در آشپزخانه استفاده کنیم. و هرگز برای تزیین آشپزخانه از گل های مصنوعی استفاده نکنید.

گلهای مصنوعی هیچ پیامی را به بیننده منتقل نمی کند در عین حال که آتش زا هستند.

در طراحی داخلی به دلیل تعدد طراحان و سلایق مختلف در دکوراسیون منزل تنوع رنگی و چیدمان بسیاری به چشم می خورد اما در بعضی موارد قانون های رنگ و نورپردازی نادیده گرفته می شود تا بتوانند به نوعی محیطی نو تازه را بر قاب تصویر ذهن به دست آوریدو همین طور کاملا جسورانه اجرا می نمایند.

با یک نگاه کلی می توان متوجه شد آشپزخانه بزرگ شیک و البته رویایی خالی از اشکال نیست، نورپردازی ضعیف در مکانی که کار با لوازم تیز و برنده  و همچنین خوب دیدن اشیا و مواد خوراکی نیازمند روشنایی وسیع و مناسبی است به طور واضح این مورد  را دکوراتیو  کم اهمیت پنداشتن که به راحتی نمی توان از اشتباه به این بزرگی چشم پوشی کرد.

استفاده بیش از حد از رنگ تیره کابینت ها مستلزم ساخته نور فراوانی برای نمایش خود در اشپزخانه جذب کنند تا هما شعاع نور ضعیف را هم از دست بدهیم  یا به عبارت دیگر این تصویر از نوای یک آشپزخانه مدرن باید در سری آثار هنری نقاشان که شیفته سایه روشن های مبهم هستند قرار داد.

رنگ ها نقش مهم و سنگینی در به ثمر رساندن  یک اجرای خوب و مناسب در معماری داخلی و نمای ساختمان ایفا می کنند بارها اتفاق افتاده که ساختمان در طرحی خاص بسیار شکیل و زیبا ساخته شده اما در پایان کار به دلیل استفاده ناصحیح ترکیب های رنگی گرم و سرد دیوار،سقف و حتی لوازم منزل نارضایتی فراوانی را به همراه داشته است.

معمولا کافی شاپ ها و بعضی رستوران ها رنگ قرمز را به صورت آزاد و و سیع مورد استفاده قرار می دهند تا با تحریک تاثیر روانی آن بر ذهن افراد باعث شود نوشیدنیو غذای بیشتری سفارش دهند.

بر همین اساس برای آسایش روحی و روانی در آشپزخانه منازل به کار بردن رنگ قرمز ممنوع شده است.

 اما با این وجود طراح به گونه ای حرفه ای از رنگ قرمز استفاده کرده و تلاش شده تا با پوشش رنگ سفید در حاشیه اطراف آن نواقص و معایب قانونی در بهره بردن از رنگ قرمز را کم رنگ تر سازد و البته تا حدودی هم موفق بوده چرا که منظره جالبی از یک آشپزخانه مدرن و شیک را به تصویر کشیده شده است.

لازم به ذکر است طراح می توانست با بهره گرفتن از رنگ های سرد همچون آبی و رنگ های تیره مانند قهوه ای مابین طیف رنگی قرمز نهایت سلیقه به کار ببرد تا چشم ها و ذهن هنگام بودن در فضا آشپزخانه آسایش و راحتی مطلوبی دریافت کنند.

در این مطلب شما را با دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها کوچک با طراحی های متفاوت . مدرن آشنا خواهیم کرد امروزه در بسیاری از آپارتمان ها واحدهایی با فضایی کم ساخته می شوند که دارای آشپزخانه های کوچک می باشند.

این محدودیت در فضا را می‌توان نگرشی ایده‌آل ۱۰  ویژگی مثبت خانه خود تبدیل نماییم  بهتر از نیازهای خود از آشپزخانه ایده‌آل را بشناسیم و  متناسب با فضای آشپزخانه منزل مان  برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه اقدام نماییم.

در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک به این نکته توجه کنید  که با طراحی های متفاوت می توانید کاربردهای متفاوتی در آشپزخانه کوچک تان تجربه کنید.

قبل از هر چیز باید  به این مسئله توجه کنید که آشپزخانه های کوچک اگرچه با کمبود فضا برای اجرای بسیاری ازایده ها رو به رو می باشند اما می توان با استفاده از ویژگی کوچک بودن آنها ایده های خوبی را در طراحی دکوراسیون داخلی اینگونه آشپزخانه ها اجرا کرد. در این نوع طراحی ها بیشتر از هر چیز باید به کابینت ها، یخچال، اجاق گاز و نحوه قرارگیری  آنها دقت کرد.

چند نکته درباره دکوراسیون آشپزخانه

لازم به ذکر است برای داشتن آشپزخانه مطلوب اصولی هایی را باید رعایت کنید.مرتب بودن،استفاده درست از مکان های خالی،نورپردازی و جای گذاری صحیح وسایل در آشپزخانه جز این اصول است که می خواهیم با جزییات بیشتر به آن بپردازیم.

چگونه آشپزخانه را مرتب کنیم

در آشپزخانه باید ۴ قطب اصلی وجود داشته باشد.یک قطب مخصوص انجام کارهای خشک مثل خرد کردن مواد غذایی و استفاده از وسایل برقی یک قطب مخصوص آشپزی و یک قطب مخصوص انبار کردن که محل قرار دادن یخچال و کمد های دیواری است.

در این صورت کارها سریع تر انجام خواهد شد و احتمال بروز خطر در حین جابه جایی وسایل داغ یا سنگین کاهش می یابد.

چگونه وسایل را جاسازی کنیم

همه چیزبه فضای آشپزخانه و وسعت آن بستگی دارد. در یک آشپزخانه مستطیل  شکل که عرض آن بیش از دو متر نیست.باید تنها از یکی از دیوار ها برای نصب کمد و طبقات استفاده کرد و گاز در بهترین جای ممکن قرار داده شود.

در آشپزخانه های مربع شکل یا ال شکل چیدن وسایل راحت تر است و حتی می توان از یک میز صبحانه نیز استفاده کرد اما این میز و صندلی هایش باید با ظرافت و با توجه به فضا انتخاب شوند تا جاگیر نشوند.

چگونه از فضاها بهره ببریم

بهترین  راه حل این است که وسایل زاویه دار نخریم. میزهای گرد و تاشو بهتر از میزهای زاویه دار دارند. این روزها باب شده که در آشپزخانه از کمدهایی با درهای شیشه ای که حکم بوفه را دارند استفاده می

شوند.استفاده از کمدهایی که درون آنها دیده نشوند بهتر است زیرا در این صورت می توانید ظروف و لوازم غیر ضروری را درون آن به راحتی جاسازی کنیدو نیازی نیست  ظروف را به شکل تزیینی و با فاصله بچینید.ازدیاد بودن کشوها نیز امتیازی برای آشپزخانه محسوب می شوند.

میز غذاخوری

میز ناهارخوری جایگاهی برای صرف غذا می باشد همانطور که میدانید زیبایی میز و صندلی و همچنین استاندارد بودن و راحتی بر روی صندلی از ارکان اصلی هنگام انتخاب و خرید می باشد.

امروزه با گسترش جمعیت شهر های بزرگ و ساخت واحد های کوچک آپارتمانی استفاده بهینه از فضای آپارتمانی بسیار مهم و ضروریست،محل قرارگیری و استفاده از میز ناهار خوری در خانه های کوچک معمولا با مشکلاتی روبرو می باشد در ادامه با چند ایده مدرن که به استفاده بهینه از فضا برای داشتن یک میز ناهارخوری با کلاس منجر می شود می پردازیم.

حال زمان چیدن آنها در مکانی نزدیک آشپزخانه می رسد مخصوصا در خانه های کوچک کار بسیار دشواری است به دلیل اینکه میز غذاخوری فضای بسیار زیای را در خانه اشغال می کند بنابراین بهترین مکان برای این کار گوشه دنج نزدیک آشپزخانه میباشد تا آسایش بانو و اعضای خانواده فراهم گردد.