نقش رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

نقش رنگ در طراحی داخلی خانه

رنگ ها می توانند به شیوه های مختلف تاثیراتی بنیادین در زنذگی برجای گذارند که از جمله مهم ترین آنها می توان به تاثیر آنها بر احساسات اشاره کرد.

جهانی که انسان در آن زندگی می کند،متشکل از هزاران رنگ و تنالیته های مختلفی است که موجودات و اشیا را برای ما جذاب تر و حتی به گونه ای معنوی ، عمیق تر نشان می دهند.

هرکدام به سبب ویژگی های شیمیایی و روانشناسانه ای که دارا هستند ، منبع مهمی از انرژی ، در جهت فزونی سلامت و نشاط روح و روان در انسان ها به شمار می روند .

جهانی تک رنگ، با تنالیته های محدودی را با طبیعت اطراف خویش مقایسه کنید و یا خود ساکن شهری سیاه و سفید بدانید ، بدون هیچ کنتراست و هیجانی.

رنگ بنفش در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی منزل

معنای زندگی تغییر یافته و سردی و مردگی بر همه جا حاکم می شود.فضایی بی روح و عاری از هر جنب و جوشی که تشنه جرعه ای رنگ است.

مساله رنگ به سبب تاثیرات مهم روانشناسانه اش در مقوله شهر و فضاهای معماری امری مهم به شمار می روند تا بدانجا که تخصصی با عنوان رنگ بندی و رنگ شناسی فضاهای شهری در بین هنرمندان مطرح شده است.

هماهنگی مثل هماهنگی در نت های موسیقی است و از اهمیت ویژه ایی در ایجاد هارمونی مناسب و چشم نواز به مانند قطعه موسیقی برخوردار است.

برای رسیدن به اهدافی همچون کارکرد مناسب، زیبایی بصری ، هارمونی فضایی و تاثیر محیطی و روانی موثر و مثبت در طراحی دکوراسیون داخلی ،مستلزم استفاده هماهنگ ريالمنسجم ، معنی دار و زیبا ار عناصر طراحی است.

در یک طرح کطلوب همه عناصر و اجزا در نسبت به تاثیرات کیفی و معنایی که به فضا اعمال می کنند در ارتباطی تنگاتنگ با هم قرار دارند.بر این اساس،موفقیت هر طرح بستگی کامل به چگونگی ترکیب عناصر و الگو های سه بعدی فضا دارد.

رنگ ابی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

تجربه سالیان دراز کار با رنگ ثابت کرده است که رنگ ها نیز مثل انسان ها ،از جهات مختلف با یکدیگر مرتبط اند و سلیقه ها و صفات مشترکی دارند و یا برعکس و متضاد یکدیگرند.

رنگ یکی از عومل تعیین کننده و سبک و سیاقی است که بدان طریق با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند و بیشتر از هر عامل مستقل دیگری می تواند فضای کسالت بار و یکنواخت اطراف را به مکانی روح بخش مبدل سازد.

عوض کردن رنگ دیوار ها می تواند  بیش از تغییر مبلمان و یا حتی ساختار یک اتاق ، نتایج چشم گیری به بار آورند.

تا کنون خانه های بسیاری به رنگ بژ و کرمی و تنالیته های آن رنگ آمیزی شده اند اما باید تصور نمود که در شرایط مختلف اجتماعی به خصوص اقلیمی ، چگونه باید از این رنگ ها استفاده کرد و یا دیوار هایی به رنگ های ملایم و نامحسوس مثل استخوانی .

برای زندگی کردن بسیار مناسبند،اما ایجاد کنتراست در آنها با انتخاب رنگ های خاص در لوازم جانبی منزل و روکش ها و رومبلی ها باعث روح بخشی به فضا می شود.

برای آنکه بتوانیم ارتباطی درست میان طبیعت خود با دکوراسیون داخلی خانه برقرار سازیم،باید بیاموزیم که ترس از متفاوت بودن با سایرین را از خود برانیم، مشکلی که امروزه بسیار با آن درگیریم و بسیاری از طراحی های معماری و داخلی را تحت الشعاع قرار می دهند .

رنگ مشکی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

نمی توان در جامعه ای سیاه و سفید، تفکری رنگی داشت و فردایی بهتر را تصور کرد. ما غالبا خود را در حصاری از رنگ هایی به تحمیل عرف و جامعه (معقول) .

(بی روح ) و بی رمق قرار میدهیم، رنگ هایی که مانع از بروز احساسات و نمایان شدن خود واقعی ما می گردد.

به منظور کمک برای ایجاد مطلوب و دلنشین در محیط  زندگی خود و بهره گیری هر چه بهتر از رنگ ها ،لازم است اطلاعات گسترده تری درباره ارتباطات فردی خویش با رنگ ها نایل شویم و مواردی را درک کنیم که علاقه مندی یا بیزاری به رنگ های خاص را در مورد ما آشکار می سازد.

با توجه بیشتر به قدرت رنگ هادر خانه های خود ممکن است از آنچه به واسطه این کار نمایان می شود به شکلی خوشایند و یا ناخوشایند غرق حیرت شویم.

رسیدن به ترکیب رنگ مناسب در اتاق ، لباس و یا هر مورد دیگر،نه فقط جلب توجه می کند بلکه حالتی از اطمینان و آرامش را نیز القا میکند.

کار موثر با رنگ بیش از همه به تحریک حس خلاقیت نیازمند است. به دست آوردن یک ترکیب رنگ مناسب که درست با منظور و هدف فرد منطبق باشد خود به نوعی آفرینش محسوب می شود.

برای بدست آوردن چیدمان مناسب دکوراسیون داخلی از رنگ ها در فضاهای داخلی گام های اولیه زیر ضروری است:

۱-مطلبی را که با زبان رنگ می خواهید به بیننده بگویید در اندیشه خود آماده داشته باشید.

۲- رنگ اصلی را که سخن گوی پرقدرتی برای بیان آن مطلب باشد پیدا کنید.

۳-رنگ های دیگری که در اطراف آن میپیچد باید در هماهنگی کامل باشد.

۴- در پایان به عنوان یک رهبر طرح وارد شده و این بار سلیقه هنری خود را در چیدن این ابزار های فنی دخالت دهید. به کاربردن رنگ در فضاها و یا مبلمانی ساده معمولا نیازمند مارت زیاد و هزینه بیشتر نیست.

یک طراح معماری خوب می تواند بسیاری از نیاز های محرک روانی را با استفاده از مطالبی که گفته شد و اندکی خلاقیت در جهت رفاه  مصرف کنندگان به کار گیرد، مخصوصا به وسیله تنوع و اجتناب از تک رنگ بودن.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی خانه

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی خانه

برای زیباتر کردن دکوراسیون منزل از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟

انتخاب رنگ مناسب برای فضای آپارتمانی بخصوص آپارتمان های با متراژ کم بسیار مناسب است.

رنگ ها از نظر درخشندگی و شفافیت انواع مختلف دارند که بهترین انتخاب ،انتخاب رنگ های روشن با درخشندگی و شفافیت زیاد است.

اصولا رنگ های روشن باعث می شوند که فضای بزرگتر به نظر برسد و هرچه شفافیت و درخشندگی آن بیشتر باشد به دلیل انعکاس نور فضا زنده تر به نظر می آید.

یکی از رنگ های مناسب آپارتمان رنگ استخوانی روشن است ، که علاوه بر داشتن شفافیت و روشنی با بیشتر رنگ های وسایل منزل همنشینی دارد و کمپوزیسیون مناسبی را ایجاد می نماید.

جهت ایجاد تنوع در رنگ می توانید در قسمت دیوار این آشپزخانه از مصالح سنگی با رنگ های متنوع استفاده نمایید.