جایگاه نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

جایگاه نورپردازی در طراحی داخلی ساختمان

نورپردازی می تواند در جهت زیبا سازی و جلب توجه بیننده به سوی اشیای تزیینی و ویژگی های زیبایی یک اتاق نیز باشد. برای این منظور ، بهترین انتخاب چراغ های قابل تنظیمی هستند که

به صورت تک ، دوتایی و سه تایی در بازار موجودند و پس از نصب در یک نقطه از دیوار می توان هر یک از آنها را به سمت دلخواه تنظیم کرد به صورتی که محل مورد نظر ما را روشن کند .

نور این چراغ ها را می توان به راحتی  بر روی یک دیوار ، یک تابلو و یا یک مجسمه دلخواه تنظیم کرد و یا حتی بخشی خاص از اتاق (مانند محل قرارگیری شومینه و یا یک آرک در سقف) را به وسیله آنها روشن کرد.

طبقات داخل کابینت های بوفه ها و دکور های در شیشه ای را نیز می توان با استفاده از روش های گوناگون روشنایی بخشید . اما یکی از بهترینرراه ها نصب چراغ های کوچک در زیر هر یک از طبقات ،و یا در مواقعی که طبقات شیشه ای هستند نصب یک لامپ در قسمت بالا و یا پایین کابینت است.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه

نورپردازی کلی در دکوراسیون داخلی خانه

این نوع نورپردازی اصلی ترین حالت است که به نور پردازی محیطی نیز معروف است  و در حقیقت جایگزین نور طبیعی روز می شود .این نوع روشنایی می تواند از طریق چراغ های سقفی ، دیواری ، رومیزی و لوستر ها و هم چنین ترکیبی از سه نوع نورپردازی دیگر به وجود آید.

نورپردازی کاربردی در دکوراسیون داخلی خانه

نورپردازی کاربردی یعنی تامین نور کافی و مناسب برای انجام هر فعالیتی.

فعالیت هایی که در هر اتاق انجام می دهید را ارزیابی کنید ( مطالعه ، آشپزی ، کار با کامپیوتر و … ) و برای هریک از آن ها نورپردازی مناسبی را در نظر بگیرید.

چراغ های رومیزی و آویز های سقفی ، نمونه های خوبی برای این نوع نورپردازی هستند.

نورپردازی تاکیدی در دکوراسیون داخلی خانه

از نامش پیداست که از این نوع نورپردازی برای تاکید بر حضور عنصری مهم و زیبا در دکوراسیون ، مانند تابلوهای هنری ، مجسمه ها و . و نیز برای ایجاد احساسی دراماتیک در فضا استفاده می شود.

این نوع نورپردازی حتما باید در کنار نورپردازی شناور ، نورهای نقطه ای و نور پردازی خطی از انواع مهم این نوع نورپردازی هستند که می توانند به ایجاد سایه روشن در دکوراسیون داخلی منزل و جلب نظر ها به سوی قسمتی خاص در چیدمان وسایل در دکوراسیون داخلی به شما کمک کنند.

نورپردازی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی خانه

در این نوع نورپردازی ، ویژگی های فیزیکی چراغ ها به اندازه نوری که از آن ها منتشر می شود اهمیت دارد و می تواند سبک دکوراسیون را تعریق کنند. پس نورپردازی دکوراتیو ، بیشتر دارای جنبه دکوراتیو است و به تعیین سبک دکوراسیون کمک می کند.

به کار گیری نور طبیعی در معماری دکوراسیون داخلی

نور طبیعی نیز نقش مهمی را در زنده کردن فضا به عهده دارد. در صورت ضعیف بودن نور طبیعی کمبود آن را با بکارگیری نور مصنوعی جبران نمایید.

حتی المقدور از پرده های عمومی یا کرکره ای استفاده نکنید .زیرا از ورودی نور خورشید به داخل تا میزان زیادی جلوگیری می نمایند. پرده های پارچه ای یا توری بهترین انتخاب برای پنجره های محسوب می شوند. زیرا نور را به خوبی از خود عبور می دهند.

نورپردازی ساختمان

در مرحله ی طرح ، روشنایی خانه باید جزو اولویت ها باشد. هنگام انتخاب سیستم روشنایی مورد علاقه تان باید همه ویژگی های ساختمان ، از جمله مدار برق و ساختار زیبایی آن را در نظر بگیرید.

تعدادی از این سیستم ها گران اند و هزینه ی بسیار دارند، سیستم های روشنایی عالی و پیشرفته را متخصص باید نصب کند.اما نوع ساده تر و ارزانتر روشنایی ها می تواند به همان اندازه خوب باشد و شما می توانید آنها را از فروشگاه های بزرگ و مغازه های مربوطه خریداری کنید.

با کمک رویکرد خلاقانه برای روشنایی منزلتان راحت تر می توانید اتاق نشیمن را با نیازتان هماهنگ کنید.

آیا نور کافی دارید ؟

می توانید از چندین منبع روشنایی استفاده کنید،مانند روشنایی عمومی و نور خطی و یا نقطه ای ، نور مناسب برای میز تحریر ،زیر کابینت ها ، قفسه ها ، فضای غذاخوری ، فضای کار و اشیای تزیینی سیستم زوشنایی نقطه ای است.

محل مناسب نور در دکوراسیون داخلی

محل مناسب نور بسار مهم است ، پس با دقت در مورد آن فکر کنید. شاید به نظر شما مرکز سقف مکان مناسبی برای نور خطی باشد،اما در این حالت شما بین سیستم نوری و اشیایی که نور بر آن ها می تابد قرار می گیرد.سعی کنید نور محل کار خود را طوری تنظیم کنید که مقابل شما قرار بگیرد.

نور مناسب :

از سیستم های روشنایی بیشترین استفاده را بکند. لوستر ، لامپ های دیواری ، چراغ های رنگی و حتی نور چراغ نئون به اتاق نشیمن شما درخشش بیشتری می دهند و آن را به مکانی شیک و شاد تبدیل می کنند.

زوایای نور در دکوراسیون داخلی 

اتاق های رو به شمال :

این اتاق ها سرد هستند ،زیرا نور مستقیم خورشید به آنها نمی تابد . هنرمندان نقاش معمولا اتاق کار خود را رو به شمال انتخاب می کنند تا در نور آن ،بهتر بتوانند رنگ ها و طیف های مختلف را تشخیص بدهد.

اتاق های رو به شرق:

اولین اتاق هایی که با طلوع خورشید روشن می شوند ،اتاق های شرقی هستند اما بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع ، سایه ای بلند و طولانی مدت بر این اتاق ها سایه می افکند و طی روز دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق ها نیست . بهتر است برای تعدیل نور شدید و خیره کننده آفتاب در زمان طلوع ، در این اتاق ها از نور مصنوعی استفاده شود.

با این کار می توان در اواسط روز نیز تا حد ممکن ، نور طبیعی روز زا به نوعی در این اتاق ها ایجاد کرد. این کار برای اتاق های رو به شمال هم کارایی دارد.

اتاق های رو به جنوب:

نور و گرمای خورشیدی در تمام مدت روز در این اتاق ها وجود دارد. البته ممکن است طی روز و در فصل های مختلف ، کیفیت و میزان آن اندکی تغییر کند. بهتر است آشپزخانه ، اتاق نشیمن و هرجایی که معمولا مدت زمانی زیادی را طی روز در آنجا می گذرانید ، روبه جنوب باشد.

اتاق های رو به غرب:

در گرم ترین ساعات روز، نور خورشید به این اتاق ها می تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار می دهد . بعد از ظهر در این اتاق ها سایه می افتد و نور خورشید ، ملایم تر می شود.

نورپردازی مدرن:

در فضاهای داخلی مینی مالیستی ( ساده و کوچک) از ایده های ساده کمک بگیرید نورپردازی ساده و بی پیرایه برای خانه های کوچک و ساده می تواند از بهترین گزینه های انتخابی شما باشد استفاده از منابع نورانی در تورفتگی های سقف و یا فضای مابین سقف کاذب با دیوار و نیز استفاده از چراغ های متعدد و کوچک بر دیوار و سقف در طول یک مسیر بسیار مفید و مناسب است در فضاهای مینی مالیستی و یا بسیار ساده از چراغ های خیلی ساده از جنس سرامیک یا چوب توصیه می شود.

در فضاهای مدرن و مجهز به طور شخصی از چراغ های دست ساز استفاده کنید بهتر است این چراغ ها کاربردی باشد تا تزیینی استفاده از چراغ های تو کار برای سقف بسیار مناسب است.

مقالات پیشنهادی

بازی با نور در دکوراسیون داخلی منزل

نکات کلیدی درباره نورپردازی دکوراسیون داخلی
نقش رنگ در دکوراسیون داخلی منزل