نکات کلیدی درباره نورپردازی دکوراسیون داخلی

نور در دکوراسیون داخلی منزل

معماران ایرانی از دیرباز به تاثیرات حسی نور و شاعرانگی نهفته در آن واقف بودند ودر طراحی های بی نظیر خود ،گاه برای تشدید این زیبایی خیره کننده و انتشار آن از آینه ها نیز کمک گرفتند.

ایرانیان تجربه ایی طولانی و سابقه ای درخشان در زیبایی شناسی نور و رنگ دارند،زیرا انرژی نهفته در آن را به خوبی شناخته و درک کرده بودند.می دانستند که هر چه نور بر آن تابیده شود ،دیده می شود و بالعکس.

نکات کلیدی در مورد نورپردازی دکوراسیون داخلی منزل

مناسب ترین زمان برای آمداه کردن الگوی نورپردازی آغاز به طراحی نور ،تصمیم گیری درباره چیدمان دکوراسیون داخلی منزل و مبلمان و تابلوها است.گاهی بیش از یک حالت آرایش اثاثیه وجود دارد.

در این موارد طراحی نور باید طوری انجام شود که با ترکیب متفاوت متناسب باشد،ممکن است به سادگی راه حل افزودن چند پریز و منابع نور اضافی برای روشنایی تابلو ها و اشیاه در نظر بگیرید،اما در طولانی مدت در خواهید یافت که تهیه و تدارک از ابتدای پروسه به مراتب از نصب این ملزومات پس از نوسازی یا تکمیل بنا موجه تر و اقصادی تر است.

برای مثال:تعبیه چند منبع نور اضافی در سقف ، تقریبا هزینه ایی برایتان ندارد،اما برای تعیین مکان یک میز انعطاف خیلی بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد.همیشه در گوشه های اتاق نشیمن به تعداد کافی پریز در نظر بگیرید چون معمولا برای چراغ ها و نورهای بالاتاب ناچار از به کاربردن نورپردازی تکمیلی خواهید بود.

در سالن های پذیرایی بزرگ حتی در مرکز اتاق نیز به پریز نیاز خواهد بود.پریز ها به شکل توکار در کف اتاق قرار گرفته و در زیر کاناپه ها و دیگر قطعات مبلمان پنهان می شوند.

نورپردازی بالاتاب در دکوراسیون داخلی 

نورپردازی بالاتاب یک اتاق اثری مشابه دیوار ها در نور (شسته در نور) بر ابعاد اتاق دارد. این نوع نورپردازی ،نوری به شدت پراکنده را ارائه می دهد و در اکثر مواقع احساس حجم را افزایش داده ، اتاق را وسیع تر می نمایاند و با بازتابش نور از سقف ،احساس سبک باری را القا می کند.

فضایی که به این روش و به طور غیر مستقیم روشن می گردد،فضایی است لطیف تر و محیطی زیبا تر برای بودن عرضه میکنند، درحالی که فضای روشن شده با نور پایین تاب و نی مانع در راه حلی های موردی و متمرکز به کار می آیند.

نورپردازی بالاتاب می تواند از دیوار ها ( کاغذ دیواری ، دیوارکوب ، دیوارپوش ) ، کف ها ( پارکت لمینت ، سنگ و سرامیک ) و یا حتی مبلمان مجزا داخل اتاق منبعث شود.

برای یافتن بهترین راه حل باید دید ارتفاع اتاق مورد نظر چقدر است،چنانچه بخواهیم نورپردازی بالاتاب موثری داشته باشیم ،نور بایستی منتشر شده و به تمامی نقاط جاری شود و منبع نور نباید بیش از حد به سقف نزدیک باشد،بلکه به منظور اجتناب از خیره شدن نگاه بایستی بالاتر از موثری داشته باشیم ، نور بایستی منتشر شده و به تمامی نقاط جاری شود و منبع نور نباید بیش از حد به سقف نزدیک باشد ،

بلکه به منظور اجتناب از خیره شدن نگاه بایستی بالاتر از تراز چشم انسان قرار گیرد.به همین دلیل نورپردازی بالاتاب دیوار در اتاقی با سقف کوتاه، اصولا بی معنی است.

در این مورد به خصوص راه حل متناسب تر استفاده از نور بالاتاب توکار نصب شده در کف و یا بکار بردن یک منبع نور پخشیده تر است که به وسیله یکی از اثاثیه از نظر پنهان باشد.

یکی از راه های افزایش درک فضایی ، روشن کردن چیزی در سوی مقابل اتاق مورد نظر است. برای مثال یک بالکن یا گلخانه ی روشن ضمن بردن چشم به آنسوی پنجره در شب ، درک بیننده را از فضا گسترش می دهند.

نورپردازی پله ها و راهرو ها

چنین عملکردی در نورپردازی هر محیط خارجی نیز صدق می کند. هیجانی که نورپردازی خارجی می تواند ایجاد کند را از یاد نبرید.در شب ،با پایین نگاهداشتن سطح نورپردازی داخلی که چشم را به سوی نور های موردی روشن تر در خارج،چه یک باغ باشد یا تراس روی پشت بام ،نواحی پرنور را خارج از پنجره ایجاد کنید.

اگر نورپردازی داخلی بیش از حد باشد در شیشه های انعکاس ایجاد کرده و شما را از دیدن و لذت بردن از افه های بیرونی محروم خواهد کرد. وجود یک مشخصه های روشن،مستقیما پشت شیشه ها و به منظور جلب توجه، اهمیت زیادی دارد.

نورپردازی پایین تاب در دکوراسیون داخلی

به طور مشابه در یک سالن باریک نورپردازی سوژه ای در ورای سالن ،مانند شی یا یک اثر هنری نصب شده در پله یا پاگرد ،و یا فرمی در زیر پلکان چشم را به سوی ایم محوطه کشانده و فضایی بیشتر و بزرگتر را القا می کند.

زمانی که از نور های پایین تاب کم ولتاژ استفاده می کنید درباره سوژه ایی که می خواهید بر آن نور تابیده شود .بیاندیشید و نور های پایین تاب مورد نظر رابر مرکز یک تصویر ویا از بالا به یک میز بتابانید. از تعبیه منابع نور به شکل قرینه بپرهیزید.

در طراحی نورپردازی هر اتاق مهم است که پیش از هر اقدامی در مورد اینکه مراکز کلیدی مورد توجه کدام ها هستند تصمیم بگیرید  و با نورپردازی اختصاصی آن ها را برجسته نمایید.

این مرکز توجه می تواند تصویر یا مجسمه ی مورد علاقه شما و یا قطعه ای از مبلمان  باشد و یا یک فرم معماری که برجسته شدن و مورد تاکید قرار گرفتن آن سودمند و جالب است.

چشم همواره به سمت روشن ترین نقطه میل می کند ، پس کانون توجه با برجسته کردن هر آنچه که می خواهیم برجسته باشد به وجود می آید و چشم به طور طبیعی جای پای خود را در رودخانه ی نور خواهد یافت.

نکته ی کلیدی دیگری که باید در ذهن داشت این است که سوژه یا شکلی که نرپردازی می شود باید روشن ترین نقطه بوده و خود منبع نور بایستی پوشیده باشد.

چون در غیر این صورت به جای سوپه یا شکل مورد نظر منبع نور به عنوان روشن ترین نقطه ، چشم را به دنبال خود می کشد . شاید نورپردازی یک مجسمه تنها از یک وجه موثر تر باشد،چراکه اگر بخشی از مجسمه در سایه باقی بماند،پیام خود را بهتر انتقال می دهد.

اگر مجسمه ای را از هردو وجه نور دهیم ،دیگر سایه ایی در کار نبوده و از هیجان و افه مورد نظر کاسته خواهد شد.

شگردی که می توانید به کارببرید انتخاب وجهی از مجسمه است که با نور دادن آن بهترین افه حاصل شود.