طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نوزادان | Interior design of the room for babie

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نوزادان | Interior design of the room for babie

اغلب طراحان داخلی که کار طراحی اتاق کودک را بر عهده دارند، مشورت با کارفرمای خود را نادیده می گیرند .آنها به طور مرتی از والدین در مورد رویاهایشان برای طراحی سوال می کنند اما از کودک که قرار است در اتاق زندگی کند.

هیچ سوالی نمی پرسند. با این وجود والدین به سادگی می توانند از کودکان خود بپرسند چه چیزی را دوست دارند یا چه چیزی را می خواهند تغییر دهند .

افراد تمایل دارند زبان رازگونه کودکان را کشف کنند اما زبان کودکان همیشه دارای رمز و راز نیست. والدین با شناختی که از کودک خود دارند می توانید او را به خوبی درک کنند. هر پدر و مادری احساس می کند که کودکش منحصر به فرد است. با این وجود بسته به سن و شخصیت کودک،بسیاری از نیاز و علایف آنها مشترک بوده و تنها تفاوت های اندکی بین کودکان وجود دارد.

با وجود ادبیات گسترده درباره این موضوع ،طراحی یک اتاق کودک عالی،بسیار ساده تر از چیزی است که مردم فکر می کنند تنها تفاوت های اندکی بین کودکان وجود دارد.

با وجود ادبیات گسترده درباره این موضوع ، طراحی یک اتاق کودک عالی،بسیار ساده تر از چیزی است که مردم فکر می کنند .تنها باید تخیل را آزاد کرد!اولین و بهترین.

آنچه کودک احتیاج دارد محیطی جذاب،دوستانه و آرام است. بدون اندکی همدلی و همفکری برای مشتری کوچک،این امر یعنی طراحی برای او موفقیت آمیز نخواهد بود.

طراحی دکوراسیون نوزادان

نوزادان کوچک نیاز دارند که از مراقبت و علاقه مداوم والدینشان بهره مند شوند. به طور طبیعی بیشتر والدین دستخوش این وسوسه می شوند که اتاق نوزادشان را با چیزی بیشتر از یک تختخواب کوچک تجهیز کنند.

اما این کودک هیچ علاقه ای به مبلمان اتاقشان نشان نمی دهند.تنها وسایل مورد علاقه آن ها تخت خواب،گلیم یا فرش است.اما از زمانی که با همه اشیا مانند اسباب بازی ها، عروسک ،پتو و بالش تماس پیدا می کنند.

انتخاب با دقت آنها  مهم جلوه می کند. رشد کودک در سال اول زندگی از نظر فیزیکی و روانی سرعت زیادی دارد.در ۲۰هفته اول ، نوزاد از راه دیدن محیط پیرامونش راتجربه می کند.در این مدت تمرکز او معطوف به اشیای بزرگ است.

کمی بعد نوزاد با کنجکاوی شروع به لمس کردن همه ی اشیا کرده و آن ها را در دهانش نیز فرو می برد.در یک سالگی،نوزاد به احتمال زیاد قادر به خزیدن است و گاهی اوقات راه  می رود.

اکنون باید مطمئن شد که اشیا شکستنی از دسترس نوزاد کوچک دور باشند،پیش از اینکه آن ها را بشکند.مشاهده نوزاد شادی که با لاشه های اسباب بازی هایش احاطه شده یک امر غیر طبیعی نیست.

تخت خواب مهم ترین وسیله لازم برای اتاق نوزاد است.

در اینجا دو انتخاب وجود دارد . می توان با ورود کودک به هر مرحله جدید رشد،مبلمان جدیدی خریداری کرد یا اینکه در ابتدا گرانتر است ، اما به طور حتم در طولانی مدت به صرفه تر خواهد بود.

برای مثال گهواره ها و تخت خواب هایی هستند که قابلیت تبدیل به تخت برای کودکان را دارند. صندلی هایی وجود دارند که می توان ارتفاع آن ها را تغییر داد و میزهایی که می توان آن ها را به میز کشودار تبدیل کرد. اندازه ی قفسه ها و کشو ها با رشد کودک تغییر زیادی نمی کند.

در مجموع بهترین کار خرید وسایلی است  که به راحتی قابل تغییر بزرگ کردن یا قابلیت چیدمان با گذشت زمان را داشته باشند.

در زمان خرید وسایل ، بهتر است وسایلی را انتخاب کرد که نوزادان برای مدت زمان طولانی تری بتواند از آن ها استفاده کند.مانند تخت خواب .

البته فاصله ی میان میله های تختخواب نباید ۳/۶ سانتی متر بیشتر باشد.این نکته بسیار مهم است که وسایل کودک دارای گوشه های تیز یا قسمت های بر آمده نباشد و مسلم است که باید از وسایل محکم و با دوام استفاده شود.

در صورت امکان باید وسایلی خریداری شوند که گوشه های گرد داشته باشند تا در هنگام اصابت سر کودک با آنها آسیبی به او وارد نشود،باید در نظر داشت که تطبیق وسایل گردگوشه  با دیگر وسایل اتاق در جایگاه دوم اهمیت قرار دارد.

اختصاص زمان بیشتر برای تفکر در مورد وسایلی که انتخاب می شوند ضروری به نظر می رسد .آنها باید برای چندین سال عمر کنند،حتی اگر کودک دراین بین نیاز به تغییر داشته باشد.

با طراحی دقیق در ابتدای کار می توان در درازمدت و زحمت زیاد را کم کرد.یک خرید آنی و بدون فکر به ندرت منجر به تصمیمی خوب می شوند. والدین جوان به طور ویژه مرتب دچار این اشتباه می شوند و اتاق کودک را با مدرنترین و به روزترین لوازم تجهیز می کنند بدون اینکه ایده ای در مورد نیاز های نوزاد داشته باشند.

به طور کلی یک اتاق کودک کوچک باید از نظر زیبایی شناسی جذاب باشد، اما اولین و مهمترین نکته،کاربردی بود آن است.همانطور که پیش از این نیز اشاره شد  کودکان تا سنی خاص به طور جدی به ظاهر از نقاشان علاقمند نیستند.

برای اولین سال زندگی مهمترین نکته این است که اتاق کودک راحت و کاربردی باشد.

استفاده از رنگ در طراحی بسیار مهم است.رنگ های روشن و تضادهای  قوی به تحریک حس بینایی نوزاد کمک می کند علاوه بر آن نوزادان و کودکان نوپا رنگ ها را دوست دارند. 

رنگ های آبی و صورتی آرامش بخش هستند، سبز رنگ طبیعت و زرد  با شادی همراه است. برخی افراد اعتقاد دارند کودکانی که در اتاق زرد رنگ زندگی می کنند بیشتر گریه می کنند ،اما اگر به روانشناسی رنگ ها رجوع شود،بهتر است

فقط از رنگ های تیره پرهیز کرد.زیرا بچه های کوچک آن ها را دوست ندارند. در زمان شروع طراحی اولین نکته،اندازه های دقیق اتاق است.

طرحی را باید طراحی کرد که شامل ارتفاع و موقعیت  لوازمی مانند پریزهای برق ، پنجره ها ، درها و کمد ها باشند.

سپس می توان وسایل مورد نظر را در اتاق پیش بینی کرد. می توان از برنامه های رایانه ای برای طراحی استفاده کرد،این کار کمک می کند تا از خریدی که از روی اندازه گیری های چشمی و غیردقیق بوده خودداری شود.

در هنگام خرید از فروشگاه ها لازم است تناسب ابعاد وسایل با ابعاد اتاق کودک در نظر گرفته شود. بهتر است از کاغذ دیواری در اتاق کودک استفاده نشود،زیرا برداشتن آن کار دشواری است و همچنین گرد و خاک را به خود جذب می کند.

بهترین گزینه رنگ آمیزی دیوار با رنگ لاتکس است که در رنگ های مختلف موجود و به آسانی قابل پاک کردن است ،علاوه بر آن بسیار سریع خشک شده و بوی آن تنها درچند روز از بین می رود.

با این وجود باید اتاق ها را به موقع رنگ آمیزی کرد تا پیش از آمدن نوزاد به اتاق به طور کامل خشک شوند. بوی رنگ می تواند حالت تهوع و دیگر ناراحتی های موقت را ایجاد کند و برای کودکان آزاردهنده باشد.

قیمت نباید مهمترین عامل در زمان انتخاب وسایل باشد،قیمت های بالاتر لزوما بهترین نیستند،اما کیفیت خوب همیشه قیمت خودش را دارد. نباید فریب مدهای رایج را خورد و تنها برای داشتن یک وسیله ی مد روز هزینه ی زیادی راصرف کرد.

باید به یاد داشت که طول عمر وسیله کودک کوتاهتر از مبل راحتی اتاق است و باید بین کیفیت،انعطاف پذیری و قیمت تعادل برقرار شود.

در ماه های اولیه،نوزاد با حس لامسه و بینایی با محیط پیرامونش ارتباط برقرار می کند اگر چه می تواند صداهای مختلفی را نیز تشخیص دهند.بنابراین به طور حتم می تواند بین حالت هایی از قبیل لذت،غم،عصبانیت یا طرد شدن تمایز قائل شود.هر شی متحرک در محیط  توجه آن ها را جلب می کند به خصوص اگر آن  شی صدا یا موسیقی خاصی ایجاد کند.

اغلب والدین نمی توانند تصور کنند کودک چقدر سریع رشد می کند.قانون خاصی برای چگونگی چیدمان اتاق کودک وجود ندارد،تنها باید تخیل را آزاد گذاشت.با این وجود توجه به این نکته ضروری است که وسایل نوزاد، در مدت زمان بسیار کوتاهی از مد می افتند،بنابراین بهتر است برای شروع روی وسایل اصلی مانند تختخواب،میز یا کمد تمرکز کرد. لوازم دیگر نقش کمتری دارند.

زیرا تعویض پرده،ملحفه یا بالش ساده تر از تخت یا میز است. مشکلی که در مورد وسایل مد روز وجود دارد این است که اغلب تمایل دارند که پس از مدت کوتاهی آن ها را عوض کنند،زیرا از نگاه کردن به آن ها خسته می شوند،بنابراین برخی از طراحان داخلی آن ها را پیشنهاد می کنند.

وسایل کودک را می توان زودتر خریداری کرده و برای چند هفته در معرض هوا قرار داد.این کار برای وسایل ساخته شده از پلاستیک یا ترکیبات شیمیایی اهمیت بیشتری دارند.

و از رها شدن ذرات بسیار ریز در هوا که می تواند باعث تشدید آسم و یا دیگر مشکلات تنفسی یا حتی شروع این بیماری شود جلوگیری می کند.بهترین کار،خرید وسایلی است که از چوب خالص یا مواد طبیعی دیگر ساخته شده باشند.

پوشاندن همه ی قسمت ها با فرش برای اتاق کودک مناسب نیست،زیرا با گذشت زمان در آن گرد وخاک ،کرم ههای ریز و خرده های نان و غذا جمع می شوند که بهداشتی نیست،کودکانی که مستعد آلرژی یا آسم هستند ممکن است

حساسیت خاصی به این وضعیت داشته باشند. گزینه بهتر استفاده از سطوح صاف مانند پارکت،لمینت،پارکت ، سرامیک یا سنگ است. بچه های کوچک دوست دارند با قالیچه ها ،پتو ها و بالش های بزرگ بازی کنند. پس باید اطمینان حاصل کرد  که اندازه آنها برای شستشو در ماشین لباس شویی مناسب است.

این نکته را نیز نباید ففراموش کرد که کشیدن جارو برقی روی فرش راه قابل اطمینانی  برای دور کردن آلودگی های آن نیست،اما جدای از اینکه کدام یک از مصالح به منظور پوشش کف  انتخاب می شوند باید مطمئن شد که هیچ ماده مضری نداشته باشند.یک فروشنده متخصص می تواند اطلاعات لازم در این ارتباط را ارائه دهد.

مقــالات پیشنهادی دکورچی:

ایده های مدرن برای داشتن میز غذاخوری باکلاس در آشپزخانه

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ در دکوراسیون فضاها | Application of colors in the decoration of space