طراحی دکوراسیون داخلی حمام و نورپردازی سرویس بهداشتی

طراحی دکوراسیون داخلی پرده حمام

پرده ای که در بعضی حمام ها مقابل دوش نصب می شود بر خلاف نظر برخی از افراد که اعتقاد دارند وسیله ای اضافی و غیر ضروری است، نقش بسیار مفید و مثبتی در حمام دارد و سبب می شود تا آب به قسمت های دیگر حمام انتقال پیدا نکند و فضای دوش از دیگر قسمت های حمام مجزا می شوند. همچنین اگر زیبا و چشم گیر طراحی شود می تواند یکی از عوامل دکوری در حمام باشد و سبب زیبایی فضا شود.

اگر به شما بگوییم که پرده حمام را نیز می توان دکوراسیون و طراحی کرد شاید در ابتدا تعجب کنید اما حقیقت این است که نه تنها امکان چنین کاری وجود دارد بلکه می تواند به یکی از عناصر و موارد بسیار شیک و زیبا در دکوراسیون خانه شما تبدیل شود. پرده حمام یکی از جزییات مهم و تاثیر گذار در دکوراسیون سرویس بهداشتی است.

تنوع رنگ در دکوراسیون حمام و سرویس ها

رنگ آمیزی حمام را ساده نگه دارید زیرا طرح های شلوغ باعث می شود محیط کوچک تر به نظر آید. بهتر است از رنگ های روشن به خصوص رنگ سفید یا سایر رنگ های خنثی برای دیوار ها استفاده کنید. بهتر است نقش کاشی دیوار و کف یکسان باشد. از کاشی های بزرگ تر و خط دوغاب های کوچک تر استفاده کنید.

اگر کف پوش از سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز،زرد و آبی را برای ردیف هایی بین آنها انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد ،حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می سازد.

استفاده از رنگ های مورد علاقه در حمام باعث می شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما روزی تازه و پر انرژی را شروع کنید. اگر سبک های شلوغ را می پسندید از رنگ های هلویی و زرد درخشان استفاده کنید.

اگر می خواهید که حمام شما بزرگ تر از آنچه هست نمایان شود بهتر است از رنگ های طبیعی برای سرامیک ها استفاده کنید. بهترین توصیه ی دکوراتور ها استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می کند و فضا را بزرگ تر جلوه می دهد.

اگر حمامی بزرگ و عریض دارید بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا کوچک تر و گرم تر به نظر برسد.

از آنجایی که معمولا در آپارتمان ها فضاهای کوچکی را به حمام اختصاص می دهند،توصیه می کنیم درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای رنگ دیوار ها برگزینید تا بدین طریق مکانی  دل بازتر و سیع به نظر رسند.

دستشویی ،وان، توالت فرنگی و کاشی ها وسایل تقریبا ثابت و دایمی هستند و شاید بهتر باشد آنها را نقطه آغاز طرح رنگی خود در نظر بگرید.

از آنجایی که سفید و رنگ های مایل به سفید ، نماد و مشوقی برای پاکیزگی هستند ، آنها را می توان رنگ های خوبی برای حمام ها دانست.

سایر رنگ های مناسب حمام ، تمامی رنگ های روشن و متوسط آبی ، فیروزه ای آبی –سبز ، آبی روشن مایل به سبز یا سبز را شامل می شد.

این رنگ ها نماد عناصر طبیعی و تداعی کننده ی تازگی و طراوت ،آب و فضاهای باز هستند.(رنگ های سرد و روشن مثل آبی روشن.بنفش یاسی و سبز متمایل به آبی . تو رفته به نظر می رسد و فضا را به نظر بزرگ می کند) حوله ها، مسواک ها و مو خشک کن ها همگی از جمله وسایلی هستند که به کمک آنها می توان رنگ های متضادی را مرتبط با طرح رنگی مورد نظر به محیط افزود.

دیوار های نارنجی رنگ توسط رنگ سفیدی که در سقف و کف حمام به چشم می خورد،احاطه و مشخص شده اند و حسی از نور گرمی بخش خورشید را تداعی می کند. نارنجی درخشان در فضای حمام در پایان یک روز کاری احساسی از سبکی و آسایش را به ارمغان می آورد و فرصتی برای تفکر در تنهایی ایجاد می کند.

یکی از جدید ترین تحولات در حمام های معاصر استفاده جسورانه تر از رنگ است.

نورپردازی در  دکوراسیون حمام و سرویس ها

وجود نور و پنجره در حمام و سرویس ها به دلیل انجام عمل تهویه و خروج بخار و ….. از ملزومات مهم می باشد.

برای رسیدن به یک نورپردازی خوب در حمام باید هم نور عملی و کاربردی در نظر گرفت و هم نوری که به فضا  حال و هوا و روحیه می دهد.

حمام ها دو نوع روشنایی نیاز دارند روشنایی کلی و روشنایی کاری برای روشنایی کلی در حمام ها یک چراغ سقفی مرکزی یا چراغ های کم نور تو کار تعبیه شده در سقف به همه جا نور کافی می رساند و هیچ نقطه خفه و گرفته ای در حمام باقی نمی گذارد.

نور عمومی در حمام ها معمولا توسط منابع پایین تاب مخفی تامین می شود که از سطوح سنگی و کاشی کاری انعکاسی مناسبی می دهند.

مکان نصب و قرار گیری این منابع از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، زیرا در جاگذاری نامناسب،نور تند و ناخوشایندی را برصورت می تاباند.

نور عمومی را می توان به وسیله چهل چراغ یا منابع بالاتاب نیز تامین کرد.

برای مثال:به موازات بالای کابینت با آیینه و یا با تعبیه یک محفظه یا قاب بر سقف که نوری پخش شونده و یکنواخت تولید می کند.

در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تامین روشنایی محیط مورد استفاده قرار می گیرند نصب چراغ کار برای کارهای مثل اصلاح و آرایش کردن لازم است.برای این منظور از چراغ دیواری در بالای آینه یا دو طرف آن استفاده می شود اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغ ها موجب تغییر برخی از این رنگ ها شده و تصویر شما را با رنگ های غیرواقعی در آینه منعکس می کنند.

همچنین می توان از نورهای کم ارتفاع مانند منابع کف شوی مخفی در وردی در ورودی حمام یا زیر میز شب استفاده نمود.