طراحی سقف دکوراسیون داخلی

طراحی سقف دکوراسیون داخلی

سقف سومین عمصر اصلی معماری (پس از کف و دیوار) در فضای  داخلی است.

سقف  ها مثل دیوار و کف ساختمان قابل دسترس نیست و استفاده نمی شود اما به زیبایی خانه نقش مهمی دارد

سقف عنصر محافظ طراحی داخلی است که از ساکنان زیر سایبانش حمایت روانشناختی و فیزیکی بعمل می آورد.

سقف می توناد بجای روکش شدن با مصالح صاف و صفحه ای از الگو سازه ای بام یا کف بالایی شکل گیرد یا آنرا نشان دهد.

برای طراحی یک سقف باید به دیزاین و رنگ بندی دیوار ها دقت نمایید که با چه چیزی دیزایین می کنید با کاغذ دیواری یا رنگ است؟

اگر از متریال کاغذ دیواری استفاده کرده اید و یا از رنگ روغن باید دقت نمایید تا از کاغذ دیواری رنگ تیره برای سقف کوتاه استفاده ننمایید و از  کاغذ دیواری رنگ روشن بسیار مناسب تر است برای سقف های کوتاه زیرا فضا را دلگیر نمی کند  اما اگر علاقه خاصی و اصرار دارید تا از رنگ های تیره برای فضایتان استفاده شود  می توانید در فضاهایی که از سقف بلند دارد استفاده نمایید و لذت ببرید.

قبل از انتخاب کاغذ دیواری و تغییر دادن دکور دیوار می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله چرا کاغذ دیواری بهتر از رنگ است  را مطالعه نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درباره رنگ کاغذ دیواری ها و انتخاب آن مقاله از چه رنگ کاغذ دیواری برای دکوراسیون داخلی استفاده کنیم را مطالعه نمایید.

برای اطلاعات بیشتر و مشاهده محصولات دکورچی می توانید به لینک لیست تمامی محصولات دکورچی مراجعه نمایید.

تناسب کف و سقف بسیار مهم است پس اگر سقف فضای شما کوتاه است نباید کف سالن را تیره نمایید و اگر می خواهید از پارکت لمینت روشن استفاده کنید باید دقت نمایید تا تناسبی بین رنگ دیوار و کف و ارتفاع مناسبی سقف برخوردار باشد.

اندازه ارتفاع توسط صفحه سقف پدید می آید. به نظر می رسد تغییر چشمگیردر ارتفاع سقف به نسبت همان تغییر در عرض یا طول ،تاثیر بیشتری بر برداشتمان از فضا داشته باشد.

سقف بلند منزل باعث می شه که شما حس کنید فضا حالت رفعت دارد. سقف های کوتاه اغلب حالت صمیمیت و دوستی را می دهد

ادراکمان از مقیاس فضا از ارتفاع سقف بلکه است که ارتفاع سقف تاثیری در مقیاس فضای دکوراسیونمان دارد.

ارتفاع سقف باید با دیگر ابعاد اتاق مرتبط شود اما هنوز هم می توان درباره بعد عمودی فضا به برخی نتیجه گیری های کلی دست یافت.

سقف های بلند در یک دکوراسیون داخلی باعث می شود که احساس آزادی ، سبکی و تعالی را به شما القا نماید ،هنگامی که شکل و فرمی با قاعده و منظم انجام شود می توانند به جای ایستایی صرف برفراز فضا،در آن اوج گیرند.

ولی سقف های کوتاه بر ویژگی پناهندگی تاکید می ورزد و برای شما حسی صمیمانه و دنج را می سازد.

تغییر ارتفاع سقف درون فضا ، یا از فضایی به فضای مجاور به تعریف حدود فضایی و تفکیک نواحی مجاور کمک می کند.

در اتاقی با سقف بلند ، تمام یا بخشی از سقف را می توان بخاطر کاهش مقیاس فضا و یا تفکیک یک عرصه از فضای اطرافش پایین آورد.

فرم سقف ها می تواند با شکل و هندسه فضا همخوانی نداشته باشد زیرا سقف کاذب معمولا از سازه کف یا بام بالایی آویزان است

در مورد ارتفاع مناسب سقف باید بر این نکته نیز توجه داشت که وقتی هوای گرم بالا می رود که هوای سردتر پایین آید.بنابراین سقف بلند به هوای گرمتر اتاق،امکان بالا رفتن و به هوای سردتر اجازه ماندن بر سطح کف را می دهد. این الگوی حرکت هوا ، فضای سقف بلند را در اقلیم گرم ، راحت تر می کند اما گرایش آن را در اقلیم سرد مشکل تر می سازد.

برعکس فضای سقف کوتاه،هوای گرم را محبوس می کند،به طوری که گرمایش آن در اقلیم سرد راحت تر می شود اما در اقلیم گرم می تواند نامساعد شود.

ارتفاع و سطح سقف بر میزان نور درون فضا تاثیر می گذارد.


 مقالات پیشنهادی

انواع کفپوش برای دکوراسیون داخلی منزل
دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک
دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی بزرگ