دکوراسیون داخلی دیوار های منزل

طراحی دیوار دکوراسیون داخلی خانه

دیوار عنصری بنیادین است که به یاری آن فضای دکوراسیون داخلی خانه را تعریف می کنیم.دیوار به همراه صفحات دکوراسیون سقف و دکوراسیون کف منزل(سنگ ، سرامیک ، پارکت لمینت ) که وظیفه محصوریت را به انجام می رسانند اندازه و شکل اتاق را تعیین می کند. آنها را می توان حصارهایی دانست که حرکت مارا محدود می کند.

یک فضا را از مجاورش جدا می سازند و حریم دیداری و شنیداری ساکنان را تعریف می کند.

قضای راست خطی که بواسطه دکوراسیون دیوارهای مستطیلی و صاف تعریق می شوند، بی گمان عادی است.

دکوراسیون دیوار سالن پذیرایی

صفحات دکوراسیون داخلی دیوار می تواند خمیده هم باشند. دیوارهای منحنی شکل پویا و از لحاظ دیداری فعالند و چشمهای مان را در راستای انحنایش هدایت می کنند سمت فرو رفته دیوار خمیده فضا را محصور می کند اما سمت برجسته اش فضا را گسترش داده و به سمت بیرون می رانند.

تلفیق مبلمان با سایر عناصر داخلی در حجم، عامل مهمی است که به هنگام رویایی با فضای منحنی شکل باید بدان پرداخت.

یکی از راه های مقابله با هندسه ناسازگار ، چیدن فرم های داخلی بسان اشیایی بی تکیه گاه در فضایی منحنی شکل است.

گشودگی های درون یا میان صفحات دکوراسیون داخلی دیوار ، پیوستگی و حرکت فیزیکی ما در میان فضاها و همچنین عبور نور ، گرما ، صدا را میسر می سازد.

با بیشتر شدن اندازه گشودگی ، حس محصوریت حاصل از دیوارها نیز رو به تحلیل می روند و بظاهر  فظا را گسترش می دهد تا فضاهای جانبی را در بر گیرد. مناظری که از میان گشودگی دیده می شوند به بخشی از فضای محصور بدل می شود.

دیوار های دکوراسیون داخلی خانه را می توان به ظاهر ،با استفاده از تغییر رنگ ،بافت یا جنس مصالح از دیوار مجاور یا صفحه سقف تفکیک کرد.

دکوراسیون داخلی دیوار اتاق نشیمن

دکوراسیون دیوار های خانه

از آنجا که دیوارهای دکوراسیون داخلی منزل گسترده ترین سطوح اصلی خانه یا هر مکان بسته دیگری هستند ، هنگامی که فردی وارد فضایی می شوند، عمده ترین سطوحی که در مقابل دیدگان او قرار می گیرند،دیوار های محیط هستند.

در نتیجه میزان تاثیرگذاریشان بر محیط نیز نسبت به سطوح دیکر شامل کف ها و سقف ها به مراتب بیشتر است.

لذا علاوه بر مسایل کاربردی و وظیفه آنها در تفکیک فضا و ایجاد استقلال ، به نکات دکوراسیونی و نقش آنها در این زمینه نیز باید توجه کرد.

وقتی وارد فضایی می شوید که با زیباترین و مناسب ترین لوازم دکوراسیونی مبله شده ، ولی سطوح دیوار دکوراسیون داخلی خالی است و کوچک ترین تدبیری برای انتخاب دیوارکوب (به صورت عام کلمه) اندیشیده نشده است ،خلایی در آن محیط احساس می شود که تابلو برای دیوارهای دکوراسیون داخلی یکی از عمده ترین راهکارهای رفع خلا هستند.

تابلوها اگر چه اغلب با هدف تزیین دیوار دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار می گیرد ولی در پس ظاهر این هدف ، هدف های کاربردی نیز در فضا بر عهده دارند.

آنها جایگاه ویژه ای در تغییر حال و هوای محیط دارند و در نتیجه بر روح و روان افراد ساکن در آن مکان نیز تاثیر می گذارند.موضوع اثر هنری ، رنگ های به کار رفته در آن و حتی قاب انتخابی برای تابلو از جمله عوامل بسیار موثر بر محیز هستند.

یعنی با نصب چند تابلو بر روی دیوار ، با وجود تمام وقتی که صرف تهیه و چیدمان لوازم دکوراسیون آن شده است ، می توان هماهنگی و احساس حاکم در محیط را بر هم ریخت و یا برعکس،دستیابی به هدف مورد نظر در آن فضا را تسهیل بخشید.

صرف نظر از همه اینها گاهی نقش های کاربردی عظیم تری نیز به تابلو ها محول می شود که از جمله می توان (تغییر ابعاد ظاهری فضا)را نام برد.

به عنوان مثال یکی از راهکارهای افزایش ارتفاع دیوار ها به لحاظ ظاهری ،نصب دیوارکوب های عمودی و بلند است که این کار از طریق نصب یک و یا چند تابلوی بلند عمودی در فواصلی نزدیک و در کنار هم و یا چندین تابلو هم اندازه در امتداد هم و در راستای یک خط عمودی فرضی از سقف به کف میسر می شود.

به همین ترتیب با نصب تابلویی طویل و افقی و یا چندین تابلویی طویل و افقی و یا چندین تابلوی یک اندازه در کنار هم می توان، طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش داد.

به طور کلی انگیزه ایجاد قاب در دور یک اثر هنری ، برجسته تر کردن و یا عبارت دیگر جلوه دادن به آن است. شما می توانید این مسئله را آزمایش کنید.

اگر بر روی دیواری از فضای خانه تان قابی خالی و بدون اثر هنری نصب کنید.خواهید دید که به این ترتیب فضای داخلی قاب ، اگر چه همان دیوار است ، ولی از دیگر فضاهای کناری اش متمایز شده است.

پس به منظور ایجاد جلوه ای بیشتر برای یک اثر هنری ،چهارچوبی لازم است. البته لازم به ذکر است برای قاب کردن یک اثر هنری، صرف نظر از برجسته تر کردن آن ،انگیزه های دیگری نیزوجود دارد،هنگامی که از تابلو به عنوان مکملی دکوراسیونی برای لوازمی دیگر محیط یاد می شود،تنها منظور خود اثر هنری نیست بلکه ترکیب آن (اثر هنری ) با قاب و حتی یکی از آن دو می تواند این نقش را در محیط ایفا کند،به عنوان مثال در فضایی با دیوار های سبز و مبلمان نارنجی و زرد به منظور حفظ هماهنگی در محیط از طریق تکرار رنگ ها نصب تابلویی با قاب نارنجی و یا اثر هنری با رنگ آمیزی رنگ مانند نارنجی،قرمز،زرد در کنار رنگ سبز ضروری است.

در چنین شرایطی،ممکن است مقصود از نصب تابلو و قاب کردن آن،نمایش دادن اثر هنری و جلوه بخشیدن به آن نباشد.

پس از آن که اثر هنری مورد نظر خود را با توجه به مشخصات فضا انتخاب کردید، نوبت به قاب کردن آن می رسد .باتوجه به هدف مورد نظرتان برای نصب قاب ،به هنگام انتخاب ، پیش از در نظر گرفتن هماهنگی میان قاب ودیگر لوازم دکوراسیونی محیط ، هماهنگی آن را با اثر مورد توجه قرار دهید.

زیرا به جهت نزدیکی و حضور آن دو در یک قاب ، تاثیر بیشتری بر روی هم می گذارند.

حتی اگر در شرایطی مانند نمونه ای که در بالا اشاره شد، اثر هنری چندان مهم نباشد و تنها رنگ های موجود در آن و قاب انتخابی نقش تعیین کننده را دارا باشند که در این مورد هم رعایت هماهنگی باید در راس موارد دیگر قرار گیرد.

اگر رنگ های به کار رفته درون اثر شما ملایم و کمرنگ است و در محیط به رنگ های شادتری نیاز است، با انتخاب قابی به یکی از رنگ های تند و گرم هماهنگ با محیط به اثر جلوه ای دیگر ببخشد.

برعکس برای آثار هنری شلوغ با رنگ های گرم و تند،انتخاب قابی به یکی از رنگ های ملایم و یا حتی رنگ خنثی ضروری است ولی اگر برای چنین اثر هنری ، قابی به رنگ گرم و تند انتخاب کنید باید توازن را از طریق دیگر لوازم دکوراسیونی برقرار سازید وگرنه محیطی خسته کننده پدید می آید.

گاهی اثر به قدری جذاب است که انتخاب قابی جالبتوجه ،نه تنها آن را برجسته تر نمی کند،بلکه از جلوه اش نیز می کاهد وبا آنکه هدف طراحی داخلی فضا جلب فوری نظر بیننده است.

چند راه کار برای تزیین دیوار دکوراسیون داخلی منزل

۱ – قاب و حاشیه دور اثر را به یک رنگ تهیه کنید. البته این رنگ باید ملایم و یا خنثی باشد.

۲ – قاب را درست به دیوار برگزینید.

۳ – از قاب کردن اثر صرف نظر کنید.به این ترتیب تابلو بدون قاب بر دیوار آویخته می شود. گذشته از رنگ ،جنس ، ضخامت ، ابعاد طرح و بافت قاب نیز بر روی اثر هنری و محیط تاثیر می گذارند.

لذا انتخاب کلیه مولفه های فوق برای قاب ،باید مطابق با هدف دکوراسیونی محیط صورت گیرد.

در پایان توجه داشته باشید استفاده از تابلوهای نقاشی به هماهنگی و زیبایی خانه بسیار کمک می کند.ولی به هنگام نصب این تابلوها باید در نظر داشته باشید که در ارتفاع بالاتر و یا پایین تر از حد تعریف شده قرار نگیرد.

حد تعریف شده نصب تابلوها در حقیقت همان میانگین قد افراد بزرگسال خانواده است،یعنی در فاصله ای مابین ۱۵۸ تا ۱۷۰ سانتی متر از کف زمین.

اگر قصد دارید مجموعه ای از تابلو ها را روی دیوار به نمایش گذارید، می توانید این دامنه را به ۱۳۰ تا ۱۸۰سانتی متر گسترش دهید.

۴ – استفاده از کاغذ دیواری برای دیوار های دکوراسیون داخلی


مقالات پیشنهادی

دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک

دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی بزرگ