دکوراسیون داخلی حمام و سرویس بهداشتی

دکوراسیون داخلی حمام و سرویس بهداشتی

حمام یکی از مهمترین عناصر معماری هر خانه ای است.در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام بلکه جایی برای بلکه جایی برای انبار کردن لوازم وسایل کهنه بوده است.این روزها دیگر حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود.حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع می شود. بعضی از حمام های امروزی کاربردی های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارد:استخر های کوچک،سونا،جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود.

بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند،از ابعاد کوچک تری برخوردارند.

کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند. مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است بلکه مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل آورید.

نکاتی درباره دکوراسیون حمام

اگر حمام کوچک دارید  دکوراتورها  به شما پیشنهاد می کنند  از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ یا زرد و کرم  بسیار روشن استفاده کنید  تا نور منعکس شده و فضای حمام بزرگ تر به نظر برسد.

۲- اگر کف پوش از سرامیک سفید و روشن است  بهتر است دیوار به رنگ قرمز،  زرد و آبی باشد استفاده از پوشش دیواری طرح دار محیط حمام را دنج و گرم می کند استفاده از رنگ مورد علاقه در حمام سبب آرامش و به وجود آوردن انرژی در شما می شود.

۳- برای از بین بردن بوهای نا مطبوع و رطوبت در حمام بهتر است از پنجره یا هواکش استفاده کنید.

حمام محیطی مرطوب است و در صورتی که تاریک باشد.محیطی مناسب برای رشد قارچ ها خواهد بود.بنابر این ضروریست که به گونه ای طراحی شود که حتما نور طبیعی به داخل آن بتابد.برای جلوگیری از سرخوردن از پادری پلاستیکی و سرامیک با بافت ناهموار و میله هایی به عنوان دستگیره روی دیوار حمام برای حفظ تعادل استفاده کنید.

در حمام باید بهترین وسایل و امکانات را مهیا کرد. تمیز و شاداب بودن جسم ارتباط تنگاتنگ با سالم ماندن روح و روان آدمی دارد.

لوازم ضروری و ثابت برای یک حمام عادی. کاسه دستشویی و توالت و وان حمام است اما انواع مختلفی وجود دارد و انتخاب شما بستگی به نوع حمامی که شما می پسندید بودجه و اندازه حمامتان دارد.

اتاق دوش بصورت جدا ایده ال است اما به هنگام که به کمبود جا مواجه هستیم دوش روی وان یک انتخاب مناسب است در یک حمام کوچک وان حمام می تواند با یک دوش جایگزین شود تا در فضا صرفه جویی شود (یا برای ایجاد فضای دوش،اتاق دوش به صورت مجزا در حمام قرار گیرد. اگر شما هم وان هم اتاق دوش را می خواهید انتخاب شما بین وسایل مجزا و یا دوش و وان کی می تواند به همراه سنا باشد است.

دوش ها به فضایی به عرض ۷۰ سانتی متر نیاز دارند.کاسه های توالت در قسمت جلو ۷۰ سانتی متر و در اطراف ۲۰ سانتی متر نیاز دارند. در حمام ها بخش های قابل دسترسی می توانند تا حدودی در هم تداخل کنند.

در حمام ها بهتر است قفسه ها و فضاهای باز را با محفظه توالت خانه های بسته ترکیب سازید.

عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارت است از: کفپوش مناسب ،پوشش دیواری ،استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه ی بخار، وسایل گرما زا ،کابینت هایی برای قراردادن حوله و دیگر لوازم جانبی،انواع بافت ها و رنگ ها. با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابد.

وسایل دیگر حمام شامل کاسه دستشویی و بیده جا صابونی و جا برای لوازم اصلاح،مسواک و دستمال توالت جای شامپو و آینه اصلاح،سبد رخت چرک و …

استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزیینی و دکور های چوبی در حمام ها باعث می شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند.

استفاده از حوله های طرح دار و پوشش دیواری نقش دار ،محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می سازد.

استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزیینی و دکورهای چوبی در حمام ها باعث می شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند  . استفاده از حوله های طرح دار و پوشش دیواری نقش دار، محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می سازد.

استفاده از آینه در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می باشد و همچنین باعث تمیزتر  جلوه دادن این فضا می شود بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می شود

بنابر نوع دکور حمام می توانید انواع آینه را هماهنگ با آن انتخاب کنید. به عنوان مثال  اگر کف پوش حمام به رنگ چوب است و کابینت های استفاده شده در آن از نوع چوب هستند بهتر است آینه ای را انتخاب کنید که قاب چوبی داشته باشید تا چیدمانی هماهنگ را خلق شود. در نظر داشته باشید که استفاده از کابینت های چوبی آن هم به رنگ تیره حس القای گرمای حمام را بیشتر می کند.

مقالـه های پیشنهادی:

جایگاه نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان
۷نکته مهم نورپردازی که برای دکوراسیون فضا مهم است
بازی با نور در دکوراسیون داخلی منزل