بازی با نور در دکوراسیون داخلی منزل

بازی با نور در دکوراسیون داخلی منزل

بازی با نور به اشکال مختلف می تواند در نمای ظاهری فضا تاثیرگذار باشد. حقه های بعدی مختلف که تنها با ایجاد تغییرات در نورپردازی یک فضا ممکن است ، می توانند ابعاد آنرا نیز کوچک تر و یا بزرگتر از آنچه که هست نشان دهد. در اینجا بعضی از این حقه های بصری اشاره می کنیم.

برای بلند تر جلوه دادن ارتفاع یک اتاق از چراغ های پایه دار که روی زمین قرار می گیرند و یا چراغ های دیواری که نور را به سقف می تابانند استفاده کنید .روشن کردن سقف آن را بلند تر از آنچه هست نشان می دهد.

برای کوتاه تر جلوه دادن ارتفاع اتاق و صمیمانه تر کردن آن نور را از سقف دو نگاه دارید و برای روشن کردن فضا از چراغ های دیواری که نور را به پایین می تاباند و آباژورهایی که با کلاه های سربسته استفاده کنید.

همچنین جلب توجه بیننده به تابلوها و عناصر دکوراتیو که در ارتفاع کم روی دیوار ها نصب شده باشد میتواند تاثیر بسزایی در کوتاه تر نمایاندن ارتفاع اتاق داشته باشد.چیدن مجموعه هایی از وسایل تزیینی روی سطوح پایین یا بر روی زمین و روشن کردن آنها با نوری متمرکز از بالا هم همین اثر را دارد.

به منظور وسیع تر نشان دادن فضایی باریک و بلند کانون توجه را دیوار انتهایی فضا قرار دهید.برای این کار مثلا پنجره ای که روی این دیوار است را چشمگیر سازید یا با قرار دادن یک اثر هنری بر روی آن و روشن کردن آن با نور نقطه ای متمرکز چشم را به آن جلب کنید.

اگر به دنبال اطلاعاتی درباره طراحی و دکوراسیون خانه هستید، می توانید مقاله طراحی و دکوراسیون خانه را مطالعه نمایید.

در مقابل سایر دیوارهای اتاق را با نور کمتر و یکدستی روشن سازید.

اگر می خواهید یک فضای بزرگتر به نظر برسد دو دیوار روبرو به هم را با تاباندن نور کاملا روشن کنید به این ترتیب فاصله آنها بیشتر به نظر می رسد. همچنین در صورت امکان از آینه در فضای اتاق استفاده کنید تا با ترکیب انعکاس فضا در آینه و نحوه نورپردازی چرخش نور در فضا بهبود یافته و در نتیجه اتاق بزرگتر به نظر برسد.از چراغ هایی که بر روی بازوهای قابل تنظیم نصب می شوند استفاده کنید و آنها را به آینه بتابانید.

اگر دیوار فضایتان را با کاغذ دیواری تزیین کرده اید و به دنبال نورپردازی حرفه ای هستید و اطلاعات کافی ندارید می توانید مقاله کاغذ دیواری و نورپردازی را مطالعه نمایید.

برای کنترل نور در اتاق های بسیار روشن و آفتابی از سطوح مات به منظور جذب نور و پیشگیری از انعکاس ناخواسته آن بهره بگیرید.بده خاطر داشته باشید سطوح سیقلی مثل شیشه ، فلز ، کاشی و رنگ های روغنی نور را منعکس می کند و در نتیجه بر شدت نور فضا می افزاید و ارتفاع را بلند تر جلوه می دهند.در مقابل سطوح مات و بافت دار بیشتر نور را جذب می کند. همچنین هرچه سطوح تیره تر باشد مقدار بیشتری از نور راجذب میکنند.

اگر فضای منزلتان را چیدمان کرده اید و قصد نورپردازی حرفه ای دارید می توانید مقاله نورپردازی دکوراسیون داخلی پذیرایی را مطالعه نمایید.

برای اینکه فضایی را گرم و صمیمی جلوه دهیم از چراغ های رومیزی متعدد استفاده کنید . توجه داشته باشید از کلاهک هایی با رنگ های گرم برای این چراغ ها بهره بگیرید تا فضا را با نوری گرم و جذاب روشن کنند. به عنوان مثال به جای کلاهک سفید از کلاهک های عاجی یا نباتی استفاده کنید.پرده ای که به پنجره یک اتاق نصب می کنید تاثیر زیادی بر نما و حالت حکم فرما به آن خواهد داشت،زیرا پرده ها می تواند میزان نور طبیعی که به یک اتاق وارد می شود را کنترل کنند و همچنین پرده های شفاف همچون فیلتری نور را متاثر از رنگ خود عبور می دهند.بنابراین انتخاب پرده باید با توجه و دقت در این قابلیت ها صورت بگیرد.

اگر از منابع نور متعدد در یک اتاق استفاده می کنید، اما از نور کلی اتاق راضی نیستید قدرت لامپ بعضی از آنها را تغییر دهید یا با تغییر دادن حباب چراغ ها که زیادی شفاف یا کدر باشد یا به رنگ مورد پسند شما نباشد و همچنین کلاعک آباژور ها ، رنگ و میزان نور کلی اتاق را برای خود دلپذیر کنید .برای رنگین کردن یک فضا با نور می توانید حالت های مختلفی به آن ببخشید.

اگر به دنبال اطلاعاتی درباره طراحی و چیدمان میز غذاخوری در سالن پذیرایی و نشیمن هستید کلیک نمایید.

یکی از دیوار های سفید را با نوری که از فیلتر رنگی دلخواهتان عبور می کند روشن کنید. پیش از انتخاب فیلتر تاثیر آن و روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید. نوری که از یک فیلتر زرد عبور می کند احساس بشاشیت و شادابی را ایجاد کند.نور آبی تاثیری آرام بخش دارد که اعصاب را آرامش می دهد و احساس تمایل به خواب رادر شما زنده می کند. نور قرمز محرک و پرانرژی است و فعالیت و تحرک را تشویق می کند.سبز شادابی و طراوت به فضا می بخشد و مارا به یاد طبیعت و زمین می اندازد. نور بنفش رنگ اما می تواند هم آرامش بخش و هم مهیج باشد ، بسته به اینکه بیشتر به رنگ قرمز متمایل باشد یا به آبی تمایل داشته باشد.