عناصر مهم در دکوراسیون داخلی خانه

عناصر دکرواسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی خانه یک فضا  حاصل در کنار هم قرار گرفتن عناصر متعددی است. هنگامی که در میان آنها رابطه ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد،منجر به فضای دلپذیر زیبا و در نهایت راحت و کارا می شود.

به طور کلی می توان گفت در یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند :

۱- عناصری که بیشترین هدف به کارگیری آنها در محیط کاربردی است.در نتیجه نقش کلیدی و خاصی را در طراحی دکوراسیون داخلی فضا ایفان نمی کنند.

به عنوان مثال  هنگامی که قصد دارید برای خانه تان تلویزیون ، جاروبرقی ، یخچال و لوازم برقی را تهیه کنید هیچگاه با هدف دکوراسیونی  اقدام به خرید آنها نمی کنید بلکه ابتدا کاربرد و امکانات حرکت را بررسی کرده و سپس ظاهر وسیله را با توجه به شرایط قرارگیری در محیط و دکوراسیون آن در نظر می گیرید. البته امروزه تولیدکنندگان و طراحان صنعتی علاوه بر کارایی این وسیله به شکل ، فرم ، رنگ و به طور کلی جنبه‌های ظاهری آن نیز دقت بسیاری دارندو محصولاتی متنوع به لحاظ کاربرد و ظاهر تولید می‌کند.

۲- عناصری که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند. اغلب لوازم دکوراسیون مورد استفاده در خانه ها در این دسته جای میگیرند از آن جمله به مبلمان پرده فرش بوفه و غیر می‌توان اشاره کرد.

یعنی به همان میزان که نحوه کاربرد آنها مورد توجه است شکل و فرم ظاهری رنگ طرح و دیگر  عناصر بصری آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

۳-  عناصری که بیشتر نقش دکوراسیونی و تزیینی  را در فضا بر عهده دارند.در بررسی انگیزه انتخاب هر یک از این عناصر برای محیط مورد نظر درخواهیم یافت که اگر چه ممکن است نبود

برخی از آنها خللی در فضا ایجاد نکند ولی وجود آنها به طراحی داخلی فضا  ایجاد نکند  ولی وجود آنها به  طراحی داخلی فضا بسیار  کمک می کنند در واقع  مکمل دکوراسیون دارخلی دیگر لوازم محیطی محسوب می‌شود.

به عنوان مثال گل و گلدان در دکوراسیون داخلی منزل ، ظروف تزیینی شمعدان تزیینات مختلف در قالب گل های خشک  مصنوعی چینی  مجسمه ها و غیره از این جمله است که البته تابلو ها نیز در این دسته جای می‌گیرند.

مبلمان در دکوراسیون داخلی خانه

بشر از دیرباز اقدام به ساخت وسایلس نموده است که زندگی او را راحت تر نماید.اولین نمونه این تلاش ساخت ابزارهاست. شاید نتوان ادعا نمود که پس از ، ساخت وسایل داخل اقامتگاه ، دومین ابداع و اختراع اوست.

بشر کم کم نیاز به محل مناسب برای نگهداری ابزار خود را احساس کرد. شاید حفره های داخل غار اولین نمونه این نوع امکانات باشد.اما پس از آنکه زندگی آن شکل متمدن تری به خود گرفت.

انتظار او از وسایل منزل فراتر رفت و او را وادار به ابداع وسایلی نمود که امروزه ما آن را مبلمان می نامیم.

یکی از شاخصه های رشد تمدن ،تغییر و تحول در نگرش انسان نسبت به زندگی از طراحی در لباس تا معماری و دکوراسیون داخل منزل و ……

ظهور صنعت در قرن نوزدهم،تغییرات بنیادین در تفکر و تولید ایجاد کرد و تغییر صور و اشکال از معماری سنگین و مکعبی شکل به صور منحنی شکل، یکی از عوامل طمینه ساز در طراحی مبلمان بوده است.

به عبارتی معماری و دکوراسیون داخلی خانه را اساسا نمی توان از هم تفکیک کرد.

مبل در دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب مبلمان و نحوه قرارگیری انتخاب رنگ مبل اختیاری است و بستگی به سلیقه شما دارد اما استفاده از رنگ هایی مثل کرم روشن و یا حتی سفید به زنده تر کردن فضا کمک بیشتری می نماید و فضا بزرگتربه نظر می رسد.

در مورد انتخاب طرح مبل برای مکان های کوچک بهتر است حتی المقدور مبل هایی با اشکال هندسی صلب و یا بدون منحنی انتخاب شود.

که در این صورت در نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی منزل آن بهتر است مبلهارا تقریبا چسبیده به دیوار ها قرار داد علت انتخاب شکل بدون منحنی نیز این است که مبل ها در کنار دیوار صاف فضای کمتری را اشغال می کند پس حتی المقدور سعی کنید وسایل خانه را نزدیک به دیوار ها قرار دهید تا از هدر رفتن کوچک ترین فضاها جلوگیری شود.

باید توجه داشت برای خانه ها و فضاهای بزرگ این محدودیت را نداریم و انتخاب ما آزادانه تر است.

اگر در جلوی پنجره ها از پرده های پارچه ای استفاده کنید بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود.

انواع پرده در دکوراسیون داخلی منزل

۱- اگر بتوان تنها ۳ طیف رنگی را در دکور خانه به کار ببرید .گام بزرگ و موثری در راه رسیدن به چیدمان مطلوب برداشته اید. باید توجه داشت که پرده در کنار روتختی و کوسن از جمله عناصری است که رنگ و نقش را با خود به خانه می آورد.

۲- بهتر است که رنگ پرده ها با رنگ کف دکوراسیون داخلی منزل ( سنگ ، سرامیک ، پارکت لمینت ، کفپوش pvc ) و مبلمان هماهنگ باشد یا حتی نقشی که در مبلمان وجود دارد در پرده هم تکرار شده باشد به ایت ترتیب تعادل بصری مطلوب ایجاد می شود.

۳- اگر پرده مبلمان کف و دیوار ها ( رنگ دیوار ، کاغذ دیواری ، دیوارپوش ، دیوارکوب )  از طیف رنگی واحدی باشند کوسن ها را با رنگ متضاد انتخاب کنید تا دکور خانه از یکنواختی خارج شود.

۴- بهتر است برای اتاق های که نورگیری هستند و مدت زیادی از روز با نور طبیعی روشن هستند از پرده های ضخیم و مقاوم استفاده کنید یا آستری برای پرده ها در نظر بگیرید.

پرده کرکره در دکوراسیون داخلی خانه

کرکره از پرده زرق و برق کمتری دارد و مناسب فضاهای ساده و معمولی است. در گذشته،انواع سفارشی آنگران بود.

اما اکنون به علت وجود انواع آماده آن قیمت کرکره ( کرکره فلزی ، کرکره زبرا ) کاهش یافته است این کرکره در طرح ها و اندازه های متنوع ،از ساده و ارزان حصیری که لوله می شودتا نوع تو فالی چوبی بسیار متداول تولید شده است.

این پوشش ها نه تنها زیبایی پنجره را کم نمی کند بلکه نقاط نا مطلوب آن را می پوشاند و آن را زیباتر نشان می دهد و با فضای پس زمینه به خوبی درمی آمیزد و فضای مدرن را زیباتر جلوه می دهندو یا حتی ممکن است همچون عنصری متناقص در محیط به کار روند.

قالیچه در دکوراسیون داخلی منزل

می توانید به جای کرکره از الیاف رمانی از گلیم نخی یا پشمی رنگارنگ و یا قالیچه ای با طرح گلیم استفاده کنید. آنرا به بست چوبی بالای پنجره نصب کنید،به طوری که لبه ی ریشه دار آن دولا شود و در جلو قرار بگیرد.

روی حلقه ها بدوزید و نخ را از میان آنها رد کنید تا بتوانید آن را بالا و پایین بکشید(مانند کرکره رمانی)