طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک دخترو پسر ۱سال تا ۳ سال

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک دخترو پسر ۱سال تا ۳ سال | Design of interior decoration of the child’s room for a boy from 1 year to 3 years old

 طراحی دکوراسیون اتاق خردسال یک ساله

دومین سال زندگی مرحله  ای  است که در آن بزرگترین تغییرات رخ می دهد.

در ۱۶ ماهگی بیشتر بچه ها می توانند راه بروند.هم اکنون آن ها می توانند محیطشان را به طور مستقل کشف کنند و البته در این راه با موانع زیدی روبرو هستند .کودک سعی می کنند بدون کمک دیگران

 لباس بپوشد و هر شی روبرویش را مشتاقانه تجربه کند.علاوه برآن والدین باید مرتب خانه و به خصوص اتاق کودک را تحت نظر داشته باشند تا هر شی را که کودک فکر می کند خوردنی است را از سر راهش بردارند.

هروسیله ای که سر راه حرکات بدون کنترل کودک قرار داد نیز باید جابه جا شود(متاسفانه بیشتر وسایل در هر اتاق) هر شی شکستنی ارزشمند نیز باید فوری در جایی امن قرار گیرد.

گاهی اوقات ساده ترین راه بسته بندی آن هاست تا زمانی که این مرحله به پایان برسد ( و مطمعنا به پایان می رسد اگر چه باور آن سخت است)

در این سن بچه ها زیاد صحبت نمی کنند. اما آنچه بقیه می گویند را متوجه می شوند،حتی اگر کلمات خاصی را نفهمند.همچنین آن ها می توانند لحن صحبت کردن افراد را نیز متوجه شوند.

در ۱۲ ماهگی می توانند احساساتی مانند حسادت،ترس،عصبانیت،طردشدن و مواردی از این دست را تشخیص دهند،برای والدین این بدین معناست که ارتباط آن ها با کودکشان پیچیده تر می شود.

بچه های نوپا هر چیزی که سر راهشان باشد را لمس می کنند،آن را به زمین می اندازند،در دهان فرو می برند و می جوند. از سوی دیگر آن ها در این سن خودشان را بیشتر و بیشتر سرگرم می کنند،یعنی که والدین دیگر مجبور نیستند مرتب آن ها را سرگرم کنند و اگر خوش شانس باشند زمانی که سر نوزادشان برای دومین بار به جایی خورد او خواهد فهمید که نما تواند از آنجا عبور کند .

از آنجایی که بیشتر وقت روزرا برای کشیدن خودش به سمت نزدیک ترین تکیه گاه صرف می کند،والدین باید روی وسایل سنگین ،صاف و با ثبات تمرکز کنند،هر شی بی ثبات و هر گونه سیم،نخ یا سیم تلفن می تواند خطرناک باشد،باید سیم ها و کابل ها را در جعبه های خاص مخفی کرده و یا از وسایل الکتریکی بدون سیم استفاده کرد.

بین ۱۴ و ۱۸  ماهگی هنرمندی کوچک در وجود کودک به دنیا می آید. اکنون دیگر دیوار،کمد یا سطح دیگری وجود ندارد که از دست انگیزه های خلاقانه ی کوچواوی خانه در امان باشد. در این سن بسیاری از کودکان توجه

زیادی به پاره کردن کاغذ دیواری دارند. بنابراین اگر دیوارهای اتاق کودک با کاغذ دیواری پوشیده شده،بهتر است تخت خوابش با فاصله از  دیوار قرار گیرد.

سخنی کوتاه در مورد رنگ ها

کودکانی تنوع رنگ ها را دوست دارند،بهتر است اتاق کودک را با ترکیبی از رنگ های شاد مانند زرد،قرمز،سبز یا آبی رنگ آمیزی کرد.این ترکیب بسیار جذاب تر از سفید،سیاه و خاکستری است.

طراحی دکوراسیون اتاق خردسال دو ساله

در حدود دو سالگی دوره ی فعالیت های فیزیکی گسترده شروع می شود، در این دوره کودک تلاش می کند که از هر چیزی بالا برود. اکنون کودک از هر نوع بازی به این شمل لذت می برد،اما متاسفانه این انگیزه ی قوی بدون خطر نیز نمی باشد. بهتر است در این مدت به دقت کودک را تحت نظر داشت و مکانی برای بازی او ایجاد کرد. برای مثال اتاق نشیمن یا آشپزخانه که بیشتر اوقات قابل دید باشد. روش های زیادی برای بازی یافعالیت وجود دارد. کودک علاقه به اشیایی دارد که بتواند در آن ها مخفی شود.

به طور طبیعی یک کودک دو ساله بهتر از یک نوزاد می تواند برای مدت زمان طولانی تری خودش را سرگرم کند.او به آرامی شروع به یادگیری قوانین اجتماعی می کند. یکی از مهم ترین قوانین این است که نمی تواند هر لحظه از روز توجه دیگران یا حتی والدینش را به خود جلب کند. اکنون زمان آن رسیده که برای او صندلی ومیز کوچکی خریداری شود ،تا بتواند حتی برای زمان هایی کوتاه خود را سرگرم کند. البته باید محکم و سبک باشند تا جابه جا کردن آنها به دیگر قسمت ها ممکن باشد.

بهترین مکان برای قرار دادن صندلی های بلند به منظور غذا خوردن کودک نو پا جایی نزدیک  دیوار است،کودکی که تازه یاد گرفته خودش غذا اغلب مانند مخلوط کنی روباز است که غذا را به اطراف می پاشد.

در این سن بیشتر کودکان می توانند به نسبت خوب صحبت کنند،اگر چه هنوز اشتباهات زیادی دارند،اکنون دوست دارند یک نفر برای آن ها قصه بگوید یا با آن ها شعر بخواند. اگر کتاب های عکس دار در یک جعبه اسباب بازی یا یک قفسه در دسترس او قرار گیرد،شنونده ی کوچک می تواند کتابش را انتخاب کند ،پس باید آماده بود زیرا یک داستان را باید چندین بار برای او خواند.

یک وسیله ای که پیش از این برای او مهم نبوده  و اکنون مورد علاقه اوست، صندلی راحتی است،کودک نوپا دوست دارد از آن بالا رود،بپرد و پایین بیاید و گاهی تنها روی آن بنشیند.

پتو ها در این سن یکی از اسباب بازی های مورد علاقه ی آن ها هستند،کودکان می توانند آنها را به دور خود بپیچند، زیر آن مخفی شوند یا روی آن بنشینند. البته باید به آسانی قابل شست و شو بوده و گرد و خاک زیادی را به خود جذب نکنند.

در مجموع کودک دو ساله شروع به صحبت کرده و هر چه پیرامونش اتفای می افتد را با کنجکاوی دنبال می کند،فعالیت هایش دیگر محدود به اتاقش نیست،اکنون به تدریج تمام فضاهای خانه را کشف می کنند.باید

اطمینان حاصل کرد که شی سنگینی سر راهش نیست تا بیافتد و به او آسیب برساند،همچنین باید محل مناسبی برای بازی او نشیمنگاه مناسب و راحت فراهم کرد. علاوه بر آن او به مکانی احتیاج دارد که آرام باشد و بتواند استراحت کند.

اگر در خانه یا آپارتمان پله وجود دارد،لازم است در بالا و پایین آن مانعی کوچک نصب شود تا کودک را از هر نوع تلاش برای ماجراجویی حفظ کند. البته اسباب بازی کودک  باید در مکانی قرار گیرد که به آسانی برایش قابل دسترس باشد.

اکنون باید به کودکان آموخت که قسمت های مختلف خانه کاربرد های متفاوتی دارند،در ابتدا آن ها به تمام خانه با دید زمین بازی ای بزرگ نگاه می کنند.اما با گذشت زمان یاد می گیرند.

که اتاقشان به طور خاص مکانی برای خواب و بازی است.

البته کودک نوپا می تواند در اتاق نشیمن و غذاخوری نیز بازی کند به خصوص وقتی والدین در آن نزدیکی باشند،اما آشپزخانه و حمام  مناسب نیستند.در دو سالگی کودک این مفاهیم را درک می کند.

با این وجود نباید همیشه کودک را برای بازی به اتاقش فرستاد ،آن ها دوست دارند با والدین و محیط پیرامون در تماس باشند.

برای شروع کافی است برای او مشخص کرد که در زمان آماده کردن ناهار او نمی توان در آشپزخانه فوتبال بازی کند.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک پیش دبستانی ۵-۳ ساله

کودکان نیاز های خاص خودشان را دارند و اتاقشان باید با دقت زیاد مانند اتاق نوجوانان و جوانان چیدمان شود. به هنگام خرید یا اجاره آپارتمان همه ی عوامل درنظر گرفته می شود.

آیا نور خوبی دارد؟دید  و منظره آن چگونه است؟گرم نگه داشتن آن آسان است؟ آیا به راحتی می توان آنجا زندگی کرد؟آیا مکان های تفریحی در نزدیکی آن وجود دارد؟ آیا به اندازه کافی بزرگ است؟ پیش از تصمیم گیری اغلب نکات مختلفی سنجیده می شود که بیشتر معیار های ناخودآگاهی هستند که بر کیفیت آپارتمان اثر می گذارد.

کودک نیز کیفیت اتاقش را با دقت بررسی می کند. آیا فضا گرم است یا سرد و ناخوشاید است؟ آیا رنگ دیوار ها را دوست دارد؟آیا کف به خوبی پوشیده و می تواند جست و خیز کند بدون اینکه آسیب ببینید ؟ آیا فضای کافی دارد ؟

در طول سالهای پیش دبستانی همه ی حواس کودک خود را بروز می دهند. اکنون آثار دنیای بیرون مهم و مهمتر می شود و آنها مرتب در حال یادگیری چیزهای جدید هستند.

مطالعه ی بسیاری از روان شناسان نشان داده که طراحی اتاق کودک تاثیر به سزایی بر رشد هوشی آن ها دارد. هیچ جای شگفتی نیست که اتاق های باز و روشن بسیار مناسب تر از فضاهای کوچک و تاریک هستند. بچه ها دوست دارند در یک اتاق کوچک  با روشنایی  نامناسب زندگی کند؟

یادآوری این نکته مهم است که بیشتر کودکان شهری به ندرت در تماس مستقیم با طبیعت  هستند،کودک نمی داند به غیر از گیاهان و گل هایی که در بالکن یا قسمت هایی از آپارتمان آن ها رشد می کند. درختان و گیاهان بی شمار دیگری نیز وجود دارد. به کودک باید تا حد اکان فرصت داد که طبیعت را به طور مستقیم تجربه کند.

کودکان سن پیش دبستانی اغلب یک سرس فعالیت های مذهبی را می آموزند. هنگامی که کودک بر مهارت خاصی تسلط می یابند و به خاطر آن تشویق می شود، همان فعالیت را مشتاقانه چندین بار در یک روز تکرار میکند.این کار نشان دهنده رشد اعتماد به نفس کودک است.

دلیل اینکه آن ها در این سن تمایل دارند به کتاب های مشابه نگاه کرده و برنامه های تکراری را چندین بار تماشا کنند نیز به همین دلیل است.

طراحی دکوراسیون اتاق خردسال سه ساله

در حدود سه سالگی،زندگی کودکان هر چه بیشتر بر حسب قوانین اجتماعی دنیای بزرگسالان شکل می گیرد و درجات خاصی  از بلوغ را نشان می دهد .اکنون کودک تفاوت بین راست و دروغ را بیان و کم کم شروع به تمایز بین تخیل و واقیعت می کند در کل کودکان سه ساله بیشتر با والدین و محیط پیرامونشان ارتباط برقرار می کنند.

یک ویژگی معمول برای این سن وجود تناوب بین اطمینان خاطر و ناامنی و آسیب پذیری است. اما مهم ترین تغییر ،رشداعتماد به نفس در کودک است، او بیشتر وبیشتر انجام دهد. بااین روش می توان هوش و مهارتش را به خوبی و اطرافیانش نشان دهد.

زندگی  روزمره مورد توجه او قرار می گیرد  واین بدین معناست که کودک از کل فضای آپارتمان بیشتر استفاده می کند. در زمان بازی آن ها ،فعالیت های ورزشی و همچنین فعالیت های بی صدا مشاهده می شود آنها نقاشی می کنند،به داستان گوش می دهند ،خانه سازی می کنند یا اشیا را مورد آزمایش قرار می دهند.

در زمان انجام این بازی ها،آن ها اغلب روی میز هایی می نشینند که یا خیلی بزرگ یا خیلی کوچک هستند باید اطمینان حاصل کرد که اندازه میز برای او مناسب است و می تواند روی آن بازی کند ،بدین منظور میزهایی که با رشد کودک بزرگ شوند انتخاب مناسبی هستند و اغلب با صندلی های مربوط به خودشان عرضه می شود. این وسایل ممکن است گران باشد ،اما به طور حتم ارزش یا چند بالش بنشینند که بستگی به فعالیت آنها دارد.

تخت خواب کودک باید در مکانی قرار گیرد که همیشه دید خوبی را از در ورودی داشته باشد و کسی که وارد می شود مجبور نباشد سرش را بچرخاند،این کار کمک می کند که کودک احساس امنیت کرده و آرام تر بخوابد.

فضای دیگری که اکنون بخشی از دنیای کودک می شود حمام است . از آنجایی که وسایل آن ثابت هستند اندازه ی آن قابل تطبیق برای کودک است و به آسانی با کمک لوازم کوچک مانند چهار پایه در وان روشویی قابل حل است.

کودکان نیز مانند بزرگسالان نمی خواهند در حمامی سرد و با بوی ناخوشایند استحمام کنند،بنابراین باید اطمینان حاصل کرد که فضای حمام به خوبی گرم و تهویه شده باشند.

به خصوص در زمستان حوله های گرم برای کودکان عالی هستند. در مقایسه با فضاهای دیگر، حمام ممکن است اغلب برای بچه های سرد باشد ،می توانید این احساس را با استفاده از فرش های حمام شاد و رنگی خنثی کرد.

اگر حمام را به شیوه ای جذاب تزیین کرده و همیشه آن را گرم نگه داشت ،کودک کمتر از دوش گرفتن بیزار می شود .

شرکت در بازی های گروهی،رشد جدید و مهم دیگری در این دوره است. در حقیقت او نیاز دارد کسی در کنارش باشد و کارهایی را که خودش توانایی انجام آن ها را ندارد مانند ورق زدن کتاب،ننگه داشتن عروسکش یا برداشتن آن از روی زمین را انجام دهد. او می تواند زمان و توجه زیادی را صرف تماشای چرخش و حرکت یک تکه کاغذ روی زمین کند.

اما در سه سالگی این نوع بازی ها به تدریج برای آن ها خسته کننده می شود. کودک بیشتر می خواهد کارها را با دیگران انجام دهد. اکنون زمان معرفی اولین بازی ها همراه با یادگیری ارزش هاست. این بازی ها می توانند باعث پروش مهارت های مختلف شوند که مهم ترین آنها انعطاف عقلانی و فیزیکی است.

بازی های اجتماعی،ارتباط با دیگران را به کودکان می آموزند. بازی ها می توانند تمرین خوبی برای آموزش مهارت های اجتماعی باشند که در این سن مهم و مهم تر می شده،ممکن است اکنون دیگر قابل قبول نباشد و

او نیاز دارد مسئولیت های بیشتری برای خودش و وسایلش برعهده بگیرد. در این سن مهارت های حرکتی بیشتر بچه ها به خوبی رشد می کند و آن ها می توانند کتاب ها  را خودشان ورق زده و اسباب بازی هایشان را با دقت بیشتری نگه دارند.

همانطور که کودک رشد می کند تعداد اسباب بازی هایش نیز افزایش می یابد،اما آن ها را کجا بگذارد؟ البته بچه ها دوست دارند همه ی آن ها را به طور همزمان ببینند.

بنابراین قفسه ها و جعبه های باز در این مرحله ایده آل هستند.با این وجود می توان ایده جعبه گنج را به کودک معرفی کرد ، جایی که می تواند مهم ترین وسایلش را پنهان کند. این روش برای بیشتر بچه ها بسیار جالب

است و به سرعت یاد می گیرند که هر چیزی جای مخصوص به خود را دارند. همچنین می توان با همراهی کودک و با استفاده از چسباندن بر چسب ها روی جعبه ها آن ها را جذاب تر کرد.

با این حال همیشه باید چند اسباب بازی برای روز بعد در دسترس او باشد و ترجیحا در مکانی قرار گیرد که کسی از آنجا عبور نکند. تلاش برای ایجاد یک چیدمان عالی از اشیا در اتاق کودک کاری بیهوده است.

اما هنوز می توان به کودک تفهیم کرد که اسباب بازی هایی که در طول روز در خانه پخش می کند باید هر بعد از ظهر به اتاق خودش برگردانده شود،با این روش به سرعت یاد می گیرند که بین اتاقش و فضاهای دیگر تمایز قایل شود.

زمانی که صحبتی از مناسب ترین مواد و مصالح برای وسایل یا اسباب بازی ها به میان می آید،چوب همیشه بهترین گزینه است.بیشتر بچه ها نیز آن را دوست دارند. مطمئنا پلاستیک نیز جذاب است،زیرا تنوع رنگ دارد،

اما اغلب دارای مواد مضر است.علاوه بر آن در این سن کودکان قادر نیستند تشخیص دهند که پلاستیک ماده ای مصنوعی است و فکر مس کنند ماده ای طبیعی است . از سوی دیگر چوب استحکام بیشتری دارد و گرمای بیشتری را منتقل می کند.

زمانی که اتاق کودک مبلمان می شود،همیشه باید به خاطر داشت که کودکان و بزرگسالان سلیقه های یکسانی ندارند. برای مثال برای یک کودک ،گیاهی در کوزه جذابتر از یک گلدان گل است، زیرا طبیعت و لذت بازی در جنگل یا پارک را برای او یاد آوری می کند. علاوه بر آن کوزه ها راحت تر شکسته می شوند.

با این حال زمانی که کودکان یاد میگیرند بایستند و راه بروند،گیاهان بلند یا درختان کوزه ای موجود در سر راهشان اشیا مناسبی نیستند،زیرا کودک از گیاه به عنوان تکیه گاه استفاده می کند.

برای والدین نیز به این معناست که علاوه بر خطر آسیب کودک بر اثر افتادن گیاه مجبور می شوند که خاک های ریخته شده روی زمین را هر روز پاک کنند.

کودکان نشانه های مشخص و قابل فهم را دوست دارند. به منظور رسیدن به یک دکوراسیون داخلی دوستانه برای کودک بهتر است از شکل های بسیار ساده استفاده کرد.

والدین به همراه کودک خود می توانند تصاویر ساده و رنگی از فعالیت های روزمره مانند زمان خواب،زمان شام، مسواک زدن را طراحی و نقاشی کرده و سپس این تصاویر را در مکانی مناسب آویزان کنند.

این روش راهی جذاب و ساده برای آموزش فعالیت هایی است که در هر قسمت از خانه انجام می شود. کودکان تنوع در سازماندهی کارهای روزمره شان را دوست دارند،کافی است این کلمات روی تکه های کاغذ نوشته شده و سپس روی اشیا چسبانده شوند.

بچه های پیش دبستانی پنجره های کوچک یا درهایی که دو فضا را به یکدیگر متصل می کنند را دوست دارند ،اما اگر فاقد این نوع پنجره ها بود،نیازی  به سوراخ کردن دیوار نیست، بعضی از کارخانه های اسباب بازی ساختمان های مربع یا مستطیل شکل از مواد سبک را تولید می کنند که بچه ها می توانند از این قطعات استفاده کرده و فضاهای خودشان را با پنجره ها،گوشه ها و شکاف ها بازسازی کنند.

مقالات پیشنهادی دکورچی

ایده های مدرن برای داشتن میز غذاخوری باکلاس در آشپزخانه

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

طراحی اتاق پسرانه | Design of the boys’ room