طراحی دکوراسیون داخلی خانه های مسکونی

دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی

سالهاست که انسان در فضایی با نام  خانه زندگی می‌کنند این نام برای برای انسان یاد آور آرامش امنیت و هویت است.

این فضای دلنشین با سه عنصر کف ( سنگ ، سرامیک ، پارکت لمینت ) ، سقف ، دیوار ( کاغذ دیواری ، دیوارپوش ، دیوارکوب و … )   شکل می‌گیرد که عناصر تشکیل دهنده  هر فضایی هستند .

در بین تمامی فضاهایی که در آنها کار طراحی دکوراسیون داخلی انجام میشود فضای مسکونی بحث برانگیزترین آنهاست.

 چرا که علاوه بر اطلاعاتی  که طراح از آنها استفاده می کنند، سلیقه فرد استفاده کننده از ان فضای داخلی نیز بسیار تاثیر گذار میباشد و تا حدی کار را برای طراح دکوراسیون داخی مسکونی سخت و پیچیده میکند  .

هر خانه دارای فضاهای گوناکونی میباشد که در کنار هم قرار گرفتن این فضا ها با یکدیگر محیط آرامش بخش خانه را فراهم می کند که این فضاهای مهم به شرح زیر میباشد

۱- راهرو و ورودی

۲- اتاق نشیمن

۳- غذاخوری

۴- سالن پذیرایی

۵- آشپزخانه

۶- اتاق خواب

۷- سرویس بهداشتی

طراحی دکوراسیون داخلی راه روها و ورودی خانه

اولین برداشت ما از یک خانه از طریق مسیر دسترسی به آن حاصل می شود که حال و هوا را برای مواجهه با آنچه درون خانه است آماده می سازد.

یکی از مکان هایی که میتواند توانایی های یک طراح را در طراحی نشان دهد ورودی خانه میباشد به دلیل اینکه این ورودی رابطه بین فضای خارج و داخل خانه است.

در این قسمت خانه باید در نظر داشت که حد فاصلی از در ورودی  تا اولین فضای داخلی طراحی گردد  این طراحی می تواند به صورت فیزیکی و با کمک متریال ساختمانی باشد یا می‌توانند با استفاده از تکنیک های داخلی و دکوراتیو انجام پذیرد ، این ریز فضا در بخش عمومی خانه قرار دارد و باید این را در نظر بگیرید که  ورودی هر خانه در عمل هدایت کننده  هر فرد  به سالن پذیرایی ، آشپزخانه و دستشویی است .

  هال ورودی :

هال ورودی خانه یکی از مهم ترین گذرگاه های داخلی میباشد که از این فضا به فضای دیگر نقل مکان میکنیم. یک نکته ای که هیچگاه نباید فراموش شود این است که هال رورودی در خانه اولین فضای است که افراد به محض ورود به خانه با آن مواجه میشوند و میتواند ذهنیت آنها را نصبت به دیگر محیط های خانه بسازد

با کمی خلاقیت میتوانید به فضای هال ورودی زیبایی خاصی ببخشید با استفاده از جاکفشی و جالباسی های دکوراتیو ، گلدان ها و دیگر وسایل تزیینی

 برای اینکه فضای ازادتر و دلباز تری داشته باشید سعی کنید در این محیط از رنگ های روشن و درخشان برای دیوارها انتخاب کنید و سعی کنید از اثاثیه با حجم کمتر برای این فضا استفاده کنید.

استفاده از رنگ های شاد فضای ورودی را زیبا و جذاب می کنند و نیز باعث ایجاد تنوع در ساختار معماری خانه می‌شود

 ورودی خانه معرف شخصیت ساکنین خانه است ورودیه هر خانه باید  فضایی برای استقبال از مهمانان داشته باشد.

مقابل در ورودی فرشی نرم  پهن کنید و اگر ورودی کوچک است یک آینه بزرگ در این مکان نصب کنید.

شب هنگام نورپردازی بیرون ورودی  نقش مهمی را در تعیین حس و حال و فضای بازی کرده و سبب پدید آمدن احساس پذیرا بودن خانه می‌شود.

نورپردازی هال ورودی راهروها و راه پله ها را فراموش نکنید این اماکن در هر خانه ای باید از نور فراوان برخوردار باشد به خصوص راه پله ها که در حفظ ایمنی و سلامتی خانواده و میهمانان اهمیت به سزایی دارد.در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نورپردازی روشن کردن مسیر حرکت و سطح روی پلکان  با چراغ هایی است که به دیوار نصب می شود و نور را به طرف پایین می تابانند.استفاده از چراغ های دیواری کار تعویض لامپ را نیز ساده تر میکند.

یک ورودی و هال روشن می تواند این امکان را به افراد دهد تا به آسانی محل آویختن کت خود را بیابند و کفش های خود را پیدا کرده و آن هارا به پا کنند. اما نورپردازی منعطف و قابل تنظیم برای این فضا لازم است و می تواند این امکان فراهم سازد تا در زمان ها و شرایط مختلف،حال و هوا و احساس های مختلف و مناسب را در فضای ورودی و هال ایجاد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی نشیمن ، نهارخوری و پذیرایی

بررسی چگونه استفاده افراد خانواده از فضای نشیمن:

با بررسی دقیق  زمان و چگونگی استفاده افراد خانواده  از فضا طرحی متناسب با نیازهایتان را انتخاب کنید.

مجرد :

یکی از مزیت های طراحی دکوراسیون داخلی خانه های مجردی این است که خواسته های یک فرد را باید براورد کرد و اغلب خانه های مجردی از فضای کمی برخوردار هستند پس برای طراحی اینگونه فضا ها باید چند منظوره کار کرد که محیط استراحت ، پذیرایی ، کار در یکجا باشند

زوج :

افراد سلایق متفاوتی دارند با کمی خلاقیت باید طرحی منطقی و منطبق با نیازها و سلایق هردو تهیه کرد تا هم به صورت جدا هم مشترک بتوانند نیازها و سلایق شان را برآورده کنند.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه عروس )

خانواده :

یکی از سخت ترین مراحل طراحی دکوراسیون واحد مسکونی یک خوانواده چند نفره برآورده کردن نیازهای تک تک افراد خوانواده هست که این افراد دارای سلایق مختلف هستند پس باید با رویکردی انعطاف پذیر این کار را انجام دهید

ابعاد فضا :

ابعاد نشیمن چقدر باید باشد؟ شاید به نظر شما فضای بزرگ برای نشیمن بسیار مناسب باشد .زیرا می‌توان تمام مبلمان و اثاثیه خود را در آن قرار دهید و هرگز نیاز نیست چیزی را دور بیندازیم شاید از یک فضای دنج و صمیمی لذت می برید در این قسمت مزایا و مضرات هریک  را جداگانه بررسی می‌کنیم

مزایای دکوراسیون داخلی فضای بزرگ

 افراد به راحتی تحت تاثیر ظاهری شیک و دوست داشتنی فضاهای روشن و دلباز قرار می گیرند ،امکان ساخت چنین فضایی طبق محاسبات معماری در آپارتمانها و محیط های بزرگ که زیبا طراحی شده اند بسیار زیاد است با این حال می توان با حذف یا جابه جایی درست دیوارها ویا ادغام فضاهای ابعاد یک خانه کوچک را بزرگ جلوه داد.

کاناپه و صندلی راحتی فضاهای زیادی را اشغال می کند این اثاثیه در فضاهای کوچک فضای برای دراز کشیدن را اشغال می کند و مانع استراحت شما می شود. ( دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی بزرگ )

مزایای دکوراسیون داخلی فضای کوچک

در پایان روزی سخت و پر مشغله پناه بردن به سکوت و آرامش یک محیط کوچک بسیار آرامش بخش است می توان فضای کوچک را با مبلمان گرم و نرم به فضای دنج و دوست داشتنی تبدیل کرد. ( دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی کوچک )

از طرح های ساده استفاده کنید

چیدمان دکوراسیون ساده برای فضاهای کوچک شما مناسب است و از رنگ بندی های خنثی یا ضعیف استفاده کنید ،برای اینکه محیطی یک نخواخت و خسته کننده نداشته باشد می توانید یکی از دیوارها را با رنگ تند نقاشی کنید یا فقط روی یکی از دیوارها کاغذ دیواری استفاده کنید.

اگر قصد دارید تمام فضای خود را کاغذ دیواری کنید سعی کنید ما بقی دیوارها را از کاغذ دیواری های مکمل و هم رنگ همان طرح انتخابی استفاده کنید.

پنجره های بزرگ و درها و دیوار های شیشه کاری شده فضا را نورانی میکند و به لحاظ روانشناسی فضا را بزرگ جلوه می‌دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی فضای نشیمن

اگر اتاق نشیمن خانه  در وسط منزل شما قرار دارد و افراد خانواده دارای جنب و جوشی زیادی هستند با فضا به قدر کافی بزرگ باشد ، ولی اگر این فضا کوچیک است میتوانید با روش های گوناگونی با محیط وسعت دهید

به طور مثال میتوانید اتاق نشیمن را باسالن پذیرایی و غذاخوری ادقام نمایید، فضاهای بزرگ که به صورت عمومی استفاده می شود و مزایای خاصی دارند ظاهر بزرگ و زیبایی دارند و همین احساس خوبی به ساکنین می‌دهد بخش عمده آن قابل استفاده است و روابط افراد خانواده را افزایش میدهد علاوه بر این میتوانید هنگام انجام کارهای خود مراقب کودکانتان باشید

برای تقسیم های فضاهای داخلی میتوانید از شومینه ( شومینه در دکوراسیون داخلی ) ، جا کتابی ، صندوقچه های دکوراتیو و یا نیمکت های بلند استفاده نمایید.

از شیشه های ساده طرح دار و یا آجر های شیشه ای به طور مجزا و یا در ترکیب با مصالح دیگر در دیواره استفاده کنید تا هم فضا را جدا کند و هم نور را از  خود عبور دهد ارتفاع این دیوارها معمولا کوتاه در نظر گرفته میشود و از روی سطح آن می توان به عنوان تاقچه استفاده کرد.

تغییر در اندازه کف اتاق شامل سطوح بلند برای استراحت و سطوح کوتاه برای نشستن فضا را به زیبایی تقسیم میکند ولی رعایت اصول ایمنی را نباید فراموش کرد‫.

دیوار های اصلی یا دیواره ها تنها راه تقسیم فضا نیستند. تنها با تغییر در حال و هوای محیط می توان آن را به بخش هایی تقسیم کرد.

هنگام تقسیم فضای خانه قسمتی از آن را برای نشیمن فرش کنید و قسمتی از آن را برای کارتان پرداخت بزنید محلی که قالی ها  پهن شده اند برای ایجاد فضاهایی مجزا مناسبند.

چند نکته در مورد دکوراسیون نشیمن

در دکوراسیون داخلی سنتی فضای نشیمن استفاده از فرش و پشتی و دکوراسیون داخلی کلاسیک و مدرن آن استفاده از کاناپه و مبل های راحتی متداول است.

رنگ:

با کمی رنگ بندی ساده حداکثر سه رنگ ظاهر وسایل را ساده و آرام نشان دهید.

از رنگ و پارچه برای هماهنگی با وسایل مختلف استفاده کنید .

از رنگ آمیزی خنثی و پارچه های نرم استفاده کنید برای حفظ  آرامش و آسایش و هماهنگی از رنگ ها و مواد طبیعی برای مصالح استفاده کنید و تعداد اشیاء را به حداقل برسانید.

مبلمان :

از یک رنگ و طرح استفاده کنید و و سایل را با آنها هماهنگ کنید.

وسایل :

تعداد وسایل را به حداقل برسانید تعداد وسایل زیاد باعث شلوغ نشان دادن  فضا می شود.

از مبلمان بزرگ و راحت استفاده کنید قبل از خرید کاناپه آن را امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید برای اعضای خانواده راحت اند و فضای کافی برای دراز کشیدن دارند.

کاناپه های بزرگ  و راحت  و داشتن تعدادی پشتی و نیز انداختن قالی و فرش شرایط خوبی را برای ایجاد فضایی صمیمی مهیا می‌کند.

سعی کنید طوری صندلی های خود را بچینید  که صمیمیت و نزدیکی بیشتری بین شما ایجاد شود.

دمای فضا را متعادل نگه دارید و فضا را با روشن کردن یک شعله واقعی ماننده شعله شومینه گرم و صمیمی کنید.

دکوراسیون داخلی سالن غذاخوری

به منظور استفاده از فضای نشیمن برای صرف غذا با اعضای خانواده یا فضای ناهارخوری و پذیرایی برای برگزاری مهمانی های مجلل در نظر گرفتن نکات زیر به شما کمک می کنند.

برای میهمانیهای صمیمی از میز غذاخوری  بزرگ با صندلی های راحت استفاده کنید می توان از یک میز بزرگ همزمان برای کارهای دیگر ماننده نوشتن تکالیف و پرداختن به کارهای دفتری و یا چیدمان وسایل  تزیینی استفاده کرد.

میزهای گرد برای گپ دوستانه و هنگام مصرف غذایی مناسب هستند و نیز میز های بیضوی فضا را لطیف و دوستانه می کنند.

کاناپه ها و صندلی ها را نزدیک هم بچسبانید و یادتان باشد صندلی های غذاخوری بلند برای این کار مناسب نیست استفاده از پشتی برای گپ دوستانه و صمیمی محیط مناسبی فراهم می آورد

بهترین مهمانی ها مهمانی هایی است که روابط افراد آنقدر صمیمی است  که صحبت در سرمیز به اندازه غذا برایشان اهمیت دارد اگر به وفور مهمانی می گیرید میزی شیک و صندلی های راحت خریداری کنید مهمان هنگام نشستن احساس راحتی کنند.

 تلفیق فضای آشپزی و غذاخوری و نشیمن محیطی مناسب برای دورهم گرد آمدن اعضای خانواده در طی روز را  فراهم می کند.

 اگر آشپزخانه  مجزایی دارید می توانید با قرار دادن چند صندلی راحتی در آن فضایی راحت و  دنج و کوچک برای مهمان های ناخوانده دوستانتان فراهم کنید

مبلمان را در دسته‌های کوچک و جدا دور هم بچینید طوری که هر قسمت مخصوص کار خاصی باشد، همچنین می توان از طرح های مختلفی استفاده کنید مثلا برای سطح کار خود از سبک های مدرن ولوکس و برای استراحت خود از وسایل نرم استفاده کنید.

اگر مبلمان و اثاثیه رنگارنگ دارید می خواهید از آنها استفاده کنید و اگر وسایل تان قدیمی است  پس زمینه را طوری انتخاب کنید که  رنگ آن را جذاب تر کند.