طراحی دکوراسیون اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

معمولا بعد از یک روز پرکار و پرتلاش دوست دارید بعد از صرف یک شام خوشمزه و خوش عطر در اتاقتون با آرامش  خاطر بخوابید. اولین راه برای رسیدن به این مهم پاک کردن ذهن تان از مشغولیت های دهنی است.حال با کشیدن چند نفس عمیق و اکسیژن رسانی مناسب به سلول های احساس نشاط خواهید داشت و می توانید خوابی آرام و لذت بخشی را تجربه کنید اما هنوز احساس راحتی نمی کنید و به سختی می توانید بخوابید. دیگر چه دلیلی وجود دارد؟

خوب بیندیشید. امروزه مبحث اتاق خواب های لوکس اندکی تفاوت کرده و در طراحی آنها به جای شلوغی بسیار به فکر مرتب بودن و هماهنگ بودن هستند. در ابتدا باید لوازم ضروری اتاق خواب را مشخص نمود که می توان این لوازم را از اجناس زیبای عتیقه فوروشی ها نیز تامین نمود. به یاد داشته باشید که ایجاد یک اتاق خواب لوکس واقعا هزینه بر است . یک اتاق خواب معمولی ممکن است با کمد،میز،پای تخت خواب ، میز تحریر و یا میز آرایش و گنجه کشودار مجهز شود.

از اواسط قرن بیستم به این سو ،در مناطق ثروتمند تر ار اتاق خواب ها دارای سرویس بهداشتی جداگانه شده اند . ولی ما سعی داریم که به شما با کمترین هزینه طریقه طراحی و چیدمان یک اتاق خواب راحت را آموزش دهیم.

یک اتاق خواب خوب باید فضای آرامی داشته باشد و مکانی مناسب برای استراحت باشد حال برای دست یافتن به آرامش نسبی بدین گونه عمل کنید:

۱- اثاثیه و لوازم اتاق خود را لیست کنید.

۲- اثاثیه و لوازمی که غیر قابل استفاده هستند را لیست کنید.

۳- اثاثیه و لوازمی که مدت هاست از آنها استفاده نمی کنید و نیازی به آنها ندارید لیست کنید.

۴- رنگ هایی که باعث تنش روحی شما می شوند و آرامش شما را بر هم می زنند و انها را دوست ندارید لیست کنید.

۵- پارچه هایی که موجب حساسیت تان می شوند و آنهایی را که مورد علاقه شما نیستند لیست کنید.

۶- رنگ هایی که شما نشاط و آرامش می دهند و مورد علاقه ی شما هستند لیست کنید.

۷- کمد لباس ها یکی از مهمترین جایگاه های اتاق خواب است. اثاثیه و لوازمی که درون کمد دارید لیست کنید. حال شما لیستی از اثاثیه و لوازم خود و علاقه مندی هایتان دارید که به شما در طراحی و اجرای دکوراسیون کمک شایانی خواهد کرد.

اگر صاحب خانه هستید و توانایی رنگ آمیزی یا کشیدن کاغذ دیواری بر دیوار را دارید انجام دهید.توجه شود بهتراست از رنگ های درخشان تند،فسفری و خیلی تیره استفاده نکنید زیرا ممکن است در هنگام استراحت شما را آزار دهند و چشم و اعصابتان را مورد هجوم قرار دهندو آنها را تحریک سازند.

اما چنانچه رنگ های را شاد دوست دارید حتما آنها را با مقداری رنگ تیره مانند رنگ قهوه ای،نارنجی، آجری، مشکی ترکیب کنید.اما بهتر است از رنگ های ملایم روشن مثل آبی آسمان روبه رنگ سفید ، شیری و …. یا می توانید با مراجعه به لیست خود از آنها بهره ببرید.

اگر پنجره ای در اتاق تان دارید سعی کنید پرده را حریر و الان را از پارچه ضخیم استفاده کنید. تا از نور طبیعی روز بهره ببرید. چنانچه به دنبال ترکیب رنگ جالبی در دکوراسیون هستید بهتر است بدانید همیشه در کنار رنگ های گرم ،رنگ های سرد جاذبه و زیبایی بیشتری  دارند نگران نشوید.

همانطورکه گفتیم رنگ هایی که به نور خورشید و رنگ آتش نزدیک یا خود آن هستند مثل قرمز،زرد،نارنجی و . رنگ گرم محسوب می شوند و آنهایی که به رنگ آسمان ،سبزه ،چمن و … نزدیک های گرم محسوب می شوند و آنهایی که به رنگ گرم و سرد رنگ های جدیدی مثل بنفش که از آمیخته شدن رنگ آبی و قرمز بوجود می آیند.

میدانید که هر رنگ درجه تندی،روشن و تیره دارد.بنابراین هرگاه به سمت رنگ های سرد یا رنگ گرم نزدیکی بیشتری داشته باشید آن دسته از رنگ محسوب می شوند.

همرنگ بودن یا به اصطلاح ست کردن لوازم و اثاثیه منزل به این نکات توجه کنید  پرده فرش کوسن ها و بالش های روی تخت، روتختی، پتو بالش های تختتان همگی باهم یا می توانند به صورت جفت جفت به طور مثال پرده با روتختی فرش با بالش ها و خیلی از ترکیب های دیگر دسته بندی شوند.

به لیست خود مراجعه کنید اثاثیه و لوازم که غیر قابل استفاده هستند از اتاق خارج نمایید این کار موجب بزرگتر و مناسب‌تر شدن اتاقتان می گردد.آخرین مرحله کمد لباس ها و کتاب خانه شماست ،ممکن است فقط کشوی لباس داشته باشید  مثل دلاور،  باز هم فرقی نمی کند شما به قوانین عمل کنید.

۱-  لباس هایی که به طور مداوم از آنها استفاده می‌کنید را در یک جا قرار دهید.

۲-لباس هایی که به ندرت و تنها در زمان مهمانی ها و جشن ها از آنها بهره می برید در یکجا قرار دهید

۳-  سعی کنید البسه هایی رو که برای بیرون از منزل می پوشید را  در جالباسی ها بگذارید.

۴-در صورتی که پارچه ملحفه و یا چادر های متعددی دارا هستید این موارد را نیز در یک جا جمع کرد.

۵-  بالش ها و پتو های اضافه را نیز در یک جا بگذارید هرکدام از این دسته ها و بنا به مرتبه دسترسی و احتیاج روزانه در کمد و اتاقتان جای دهید در موقع نیاز برای پیدا کردن محل مورد نظر در اتاق تان را بر هم نزنید.

نوبتی هم باشه نوبت به کتاب خانه  می رسد.فقط کافیه کتاب‌های تان را بر اساس حجم و موضوعات در کنار هم قرار دهید فراموش نشود که هیچگاه نباید اتاقتون کاملاً تاریک و بدون نور باشد.

به همین علت چراغ خواب شما ممکن است در شب هنگام خواب و استراحت تا می باشد پس در زمان خرید دقت کنید تا آنقدر آن را بزرگ انتخاب نکنید که وقتی روشن می‌شود آسایش را از چشمانتان بگیرد و خاموش شدنش را بر روشن بودنش ترجیح داد.

اتاق من دلگیر است پنجره ای ندارد که بتواند ازنور و منظره آن  لذت ببرم. کوچکی است به کنار خواب و  استراحت را به کابوس تبدیل می کند هنگام انجام کارهایم تمرکزم را  به دلیل محیط نامناسب ازدست می دهند اگر این توصیف  شما از اتاق شخصی و خوابتان است.

لطفآ آرامشتان را حفظ کنید و برای زینت بخشیدن به قصر کوچکتان  خود را آماده سازید. ابتدا چهار پوستر یک اندازه با منظره به خدا مورد علاقه تان که حتما چهار فصل سال در آنها ملموس باشد تهیه کنید در تلاش باشید به گونه ای انتخاب کنید که ب نظر به آنها حس شادمانی و خوبی به شما القا شود.

سپس بر اساس اندازه های پوستر قاب پنجره ای با چوب ارزان و سبک سفارش دهید و از نجار بخواهید شیار منظم در طول و عرض قاب تعبیه کند تا به راحتی و بدون استفاده از خمیر شیشه یا میخ، شیشه و پوستر به صورت کشویی در قاب پنجره جای گیرد.

اصرار من برای استفاده از شیشه بع دلیل نور اتاق و هاله ازتصویر محیط در آن منعکس می شود و طبیعی جلوه دادن پنجره تان کمک شایانی می کند.

حال در ارتفاع ۸۰ سانتی متری از کف اتاق بر دیوار کنار تخت تان که بهترین مکان ممکنه می باشد آن را نصب کنید.

و بعد دو یا سه هالوژن به نور آفتابی در بالای پنجره قرار دهید.

یک پنجره شکیل که به یک طرفین جمع شده دکور دست سازتان را تکمیل می کند.

از منظره و هنرمندی بی نظیرتان لذت ببرید.

معمولا اتاق خواب بدلیل این که در دید نیست مورد کم لطفی قرار می گیرد در واقع به ایشتگاه استراحت و آسایش مان در حد مناسب بودن تخت،خوشخواب و یا تشکمان اکتفا می کنیم این روند تا جایی ادامه دارد که به انباری اثاثیه منزل تبدیل گردد حال هر یک از این وسیله ها که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد یا کمتر به آنها نیاز پیدا می کنیم محکوم به تبعید در اتاق خواب هستند در صورتی که می شود از انباری ها برای این منظور بهره برد.

درست است که اتاق خواب در برابر مشاهده مهمانان غیر قابل تصرف می باشد اما فراموش نکنیم ما مهم ترین شخص ممکنه در همین امر هستیم کمی بیندیشیم و به مکانی که یک سوم از طول عمرمان را در آن سپری می شود اهمیت دهیم تا به نحوی شایسته دکوراسیونش را طراحی و اجرا کنیم.نباید به اتاق خواب همانند پذیرایی نگاه کنیم .

مقـــالــــه های پیشنهادی :

کاغذ دیواری مناسب برای دکورسیون اداری
کاغذ دیواری اتاق نوزاد (کاغذ دیواری سیسمونی)
ویژگی کاغذ دیواری های با کیفیت چیست ؟
طراحی و دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کاغذ دیواری