تقسیم بندی فضای آشپزخانه بزرگ و جادار

تقسیم بندی فضای آشپزخانه بزرگ و جادار

تقسیم بندی فضاها چندان پسندیده نیست ولی در محیط های باز هم لازم است فضاهای گوناگونی ایجاد شود.

یکسان بودن و محل پخت و پز و غذاخوری  به نظر خوب می آیند  ولی کسی تمایل ندارد که  در محیطی کثیف و نامرتب و غذا را صرف کند.

در آشپزخانه های بزرگ و وسیع نیاز به جداسازی می باشد اما نباید در این امر زیاده روی کرد.

می توان برای اینکار از دیوارهای تیغه ای کوتاه استفاده نمود تا هم بهم ریختگی را بپوشاند و هم فضا را محدود نکند برای تقسیم بند بصری سطح روی کابینت های جزیره ای را امتداد دهید و برای منعطف کردن بیشتر فضا از دیوارها و درب های کشویی و تاشو استفاده کنید یا به عنوان مثال از شیشه های مات استفاده کرده که اجازه ورود نور به فضا را می دهند و یا با ایجاد خطوی منحنی و استفاده از رنگ های جذاب و همچنین استفاده از آجر های شیشه ای روی آن دیوار را متفاوت کنیم.

یک ابزار مناسب برای آشپزخانه غذاخوری که نباید در اندازه ای بیش از حد تخمین زده شود داشتن یک جداسازی میان فضای آشپزی و فضای غذاخوری است که  حداقل ارتفاع آن  ۲ متر است .این جداساز می تواند به شکل از پشت به پیشخوان کنار خوراک پز  و رو به  فضای غذاخوری قرار گیرد و دارای  قفسه هایی در قسمت بالا یا گنجه هایی برای نگهداری فنجان ها با ارتفاع ۲/۱ متر است وجود این جداساز باعث میشود که زمانی که

پشت میز غذاخوری نشسته ایم  منظره پیشخوان های آشپزخانه را ببینیم  و درهم ریختگی غیر قابل اجتناب را که از آماده سازی غذا ناشی می شود ،از چشم پنهان می کند.

استفاده از کفپوش به منظور وسیع نشان دادن فضا

در همه آشپزخانه ها کف بیشترین فضا را در بر می گیرد و انتخاب کف پوش تاثیر بصری فوق العاده ای براندازه فضا دارد  استفاده کردن از کفپوش های مات و تیره فضارا کوچک و دلگیر می کنند و همچنین استفاده از کفپوش های روشن  فضا رابزرگتر نشان می دهد.

بافت هم تاثیر مهمی دارد با استفاده از کاشی ها کوچک باعث کوچکتر شدن آشپزخانه  و با استفاده ازکاشی های بزرگ  باعث بزرگتر شدن آن میشود کاشی های بزرگ را به صورت مورب بچسبانید  تا چشم انداز بزرگتری ایجاد کند و فضا بزرگتر به نظر برسد.

استفاده از کابینت های پایه دار هم به بزرگترنشان دادن آشپزخانه کمک می کند زیرا در این روش کف زیر کابینت های هم دیده می شوند.

در آشپزخانه های بزرگ بهتر است که ارتفاع را در قسمتهایی از آن بالا و پایین برده تا تفکیک فضایی ایجاد شود(برای غذاخوری) در این صورت با قدم گذاشتن در قسمتهای مختلف آن از نظر روانشناختی فضا جدا می شود.

ابعاد و اندازه های کابینت های آشپزخانه

فضایی معادل حداقل ۱۲۰سانتی متر میان بالای پیشخوان ها باز بگذارید.

این فضا برای عبور هم زمان دو نفر و دسترسی آنها به گنجه های زمینی و وسایل زیر پیشخوان در هنگام زانو زدن مورد نیاز است.

حداقل فضای خالی بعد از درگاه برای حمل یک سینی به خاطر این که در برآمدگی ها گیر نکنیم ،۸۵سانتی متر و به طور ایده آل ۹۰ سانتی متر است.

حداقل فضای لازم برای قدم زدن میان یک پیشخوان و یک سطح عمودی  65 سانتی متر است.

حداقل فضا برای به سختی عبور کردن ۴۵ سانتیمتر است.

ابعاد فضاهای کلیدی عمودی

ارتفاع گنجه ها،  کشو ها و قفسه ها  باید در سطحی  باشد که خم شدن به پایین  یا کشیده شدن و روی انگشت ایستادن را به حداقل برساند ارتفاع های میان ۷۵ سانتی متر تا ۱۵۵سانتی متر  برای دسترسی راحت هستند 

حداکثر ارتفاع رو به بالا برای رسیدن  دست (برای یک زن ) زمانی که درجلوی یک پیشخوان ایستاده است برای دسترسی به قفسه ها ۱۹۵ سانتی متر و در جایی که کابینتی وجود ندارد  تا ۲۰۰ سانتی متر افزایش می یابد.

میانگین سطح ارتفاع چشم برای زنان و مردان  ۱۵۶.۷ سانتی متر است.

ارتفاع کابینت ها را جدی بگیرید

درباره ارتفاع ایده آل کابینت ها در بالای  پیشخوان های آشپزخانه ها مناقشه های زیادی وجود دارد.

این ارتفاع  نباید حداقل باشد  زیرا  ارتفاع مورد در خواست زنان ۱۶۵ سانتی متر و مردان ۱۷۴ سانتی متر است.

مطالعات اخیر پیشنهاد می کند که ارتفاع استاندارد ۹۰ سانتی متر  بیش از حد کوتاه است و می تواند تا ۹۵ سانتی متر یا حتی ۹۷ سانتی متر افزایش یابد.

در حالی که گفتن این مطلب صحیح است که کارکردن در کابینت هایی که بیش از اندازه مرتفع است ،و همچنین مجبور هستیم تقاضای افراد سالخورده  را که بدن آن ها جمع شده و قد آن ها کوتاه تر شده است و هنوز کودکان آنها به حد کافی رشد نکرده است را نیز در نظر بگیریم.

هم چنین اگرمشتریان بلند قد بخواهد کابینت ها بالاتر آورده شوند،این کار به سادگی با افزایش ارتفاع پاسنگ (گودی انگشتی) انجام می شود.

برعکس پایین آوردن ارتفاع تا زیر ۹۰ سانتی متر در حال حاضر واقعا شدنی نیست ،چراکه وسایلی که در زیر پیشخوان قرار میگیرد ارتفاع استاندارد بیش تر یا کمتر از ۸۵ سانتی متر دارند.

بنابراین مهم تر از ارتفاع دقیق کابینت ها فضای زیرین کابینت است که نباید کمتر از ۸۷ سانتی متر باشد. پس پوشش کابینت مرافع به وسیله ضخامت کابینت معین می شود و ضخامت کابینت نیز به نوبه خود بسته به نوع ساخت مابین ۳تا ۵ سانتی متر است.

برای کابینت ها باید حداقل ۲ سانتی متر فضا در جلوی درهای گنجه زمینی پیش بینی شود به خاطر این که اجازه ورود دست داده شود یا فضای سطل برای جمع آوری خرده های نان وجود داشته و از ایجاد ناراحتی به علت فشار دسته های کشور به خوراک پز جلوگیری شود.

طراحی دکوراسیون کابینت ها

 ابعادی برای توجه یک گودی انگشتی پیوسته باید در کف تمام کابینت ها ایجاد شود.این گودی نباید کمتر از ۱۰سانتی متر ارتفاع و ۷سانتی متر عمق داشته باشد.

گودی های زانویی در زیر کابینت ها باید حداقل ۴۶ سانتی متر عرض و ۵۰ سانتی متر عمق داشته باشد و در زیر کابینت کمتر از ۱۵ سانتی متر با آن فاصله نداشته باشد.

گنجه های دیواری در بالای پیشخوان نباید با فاصله کمتر چهل سانتی متر  نصب شوند در غیر اینصورت پیشخوان تاریک خواهد شد

درهای  گنجه های دیواری نباید بیش از حد عریض باشد  ۴۰ سانتیمتر حداکثر عرض  ایده آل برای کاهش شانس برخورد سر افراد به در ، در صورت باز ماندن آن است به طور مشابه ویز در این آشپزخانه کم عرض  گنج های زمینی در دو طرف ، در این گنجه ها نباید بیش از حد عریض باشد.

مقالات پیشنهادی:

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
۶ طرح کلاسیک برای چیدمان آشپزخانه
طراحی دکوراسیون اتاق کار