کاربرد رنگ و نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه و سالن غذاخوری

استفاده و کاربرد رنگ ها در  دکوراسیون آشپزخانه و  سالن غذاخوری

کاربرد رنگ در  دکوراسیون آشپزخانه

به ندرت پیش می آید که آشپزخانه مکانی برای استراحت باشد برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنیم که تحرک بخش باشد. بدین منظور تمرکز خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید.این رنگ ها باعث

تقویت هوشیاری می شوند و محرک قدرت خلاقانه هست.

برای رنگ آمیزی سطوح مسطح آشپزخانه (مانند سطح کابینت ها) می توان از رنگ هایی متضادد استفاده نمود.این کار موجب انعکاس نور بیشتر از سطوح می شود.

به خاطر داشته باشید در جاهایی که درجات تیره تر رنگ ها را انتخاب کرده ای فارسد ،باید منبع نوردهی قوی و پرنوری تعبیه کنید. تمام حوله ها و ظروف چینی ،ماهی تابه ها و سایر وسایل آشپزخانه از جمله مواردی هستند که می توانند باعث جلوه گری بیشتر رنگ آشپزخانه شوند.

رنگ در طراحی دکوراسیون سالن غذاخوری

استفاده از رنگ های روشن  و متوسط برای دیوارهای اتاق فضای شاد و گرم و دوستانه ای  را فراهم می آورند پیشنهاد می کنیم رنگ هایی را برگزینید چرا رنگ های طبیعی غذا  همگون باشد  از آنجایی که  رنگ های خیلی پریده رنگ مانند انواع رنگهای سبز و زرد  یادآور دیواری و ناخوشی هستند بهتر است از انتخاب اینگونه رنگ ها برای اتاق غذاخوری بپرهیزید.

رنگ های متضادی را می توان در بخش های کوچک کنیم از اتاق مانند رومیزی یا دستمال سفره به کار برد.  به طور کلی در پی یافتن درجات روشن رنگ ها باشید  تا بدین طریق رنگ غذا ها به خوبی به چشم بیایند.

نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه

در آشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز ، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند.

نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی که در مرکز سقف آشپزخانه نصب می شود انجام می دهند چرا که اغلب فعالیت های داخل آشپزخانه (مانند آماده سازی مواد غذایی)بر روی میز وسط آشپزخانه  انجام می شد.

انواع آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها اجاق  و یخچال جاسازی شده است در آشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز رایان شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اغلب آشپزخانه ها همگی  در کنار دیوار قرار دارند چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند.

توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه‌های امروزی نسبت به گذشته در بخش هایی از آشپزخانه که حل انجام کار محسوب می شود به زور کافی نیاز دارید مانند روی اجاق گاز سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آزادسازی وسایل آشپزی و قوات غذایی مورد استفاده قرار میگیرد علاوه بر نیاز به روشنایی در این فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد.

با توجه به مطالبی که گفته شد می‌توان در آشپزخانه ها  تنها از دور متمرکز سقفی استفاده کرد زیرا ایجاد سایه می کنند ونور کافی را بر روی محل های کاری  ذکر شده ایجاد نمی کند.

همانطور که گفته شد و حل قرار گرفتن پیشخوان اجاق  و ظرفشویی فضاهایی هستند که به نور بیشتری نیاز دارند استفاده از لامپ های هالوژن متحرک موجب می شود که هر قسمتی که می خواهیم روشن کنیم.

استفاده از سیستم های نور خطی در زیر کابینت ها هم مناسبند  این کار میتواند نور ملایم  بدون سایه ای روی پیشخوان ایجاد کند  در شب به کابینت اشپزخانه جذابیت دهد.

برای نورپردازی میز نهارخوری آشپزخانه نور شدید بالای سر در هنگام صرف غذا چندان خوشایند نیست و بهتر است از نورهای ملایم استفاده کنیم به دلیل اینکه غذاخوری شما در آشپزخانه قرار گرفته است بهتر است

نورپردازی مجزایی داشته باشد که این نورپردازی محدود به میز غذاخوری می شود.با اینکار محیط غذاخوری را از محیط پخت و پز جدا می کنید و زمان صرف غذا تنها با خاموش کردن کلید لامپ مربوط به فضای پخت و پز و استفاده از لامپ محل غذاخوری محیطی آرام خلق می کنید.

استفاده از لامپ آویزان روی میز تاثیر گذاری بالایی دارد و صمیمیت خاصی در محیط ایجاد می کند ولی باید در ارتفاع مناسبی نصب شود.

نور نقطه ای به همراه  کلید های کاهنده نصب شده روی سقف می تواند مفید باشد.هرچند برای محیطی صمیمی هنگام شام شمع بهترین استفاده است.

  همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی کابینت با درهای شیشه ای  و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزیینی استفاده شود.

 این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

نورکافی برای سطح روی اجاق گاز آشپزخانه های که دارای یک هواکش یا هود بالای اجاق گاز ،هوا کش مجهز به چراغ وجودن ندارد بنیاد یک چراغ قابل تنظیم درباره اجاق گاز نصب شود.

همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند. ترجیحا هریک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

برای تامین نور کافی در سطح روی کابینت ها از آنجایی که اغلب این سطوح در زیر کابینت های دیواری قرار دارند به راحتی می توان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت ها نصب می شوند بهره گرفت

. به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت ها نصب می شوند بهره گرفت. به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت های دیواری بی آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشد نور کافی را به صفحه روی کابینت بی تابانند.

چنانچه کابینت های زمینی عمیق باشد و نور محیط  به اندازه کافی درون آنها را روشن نکند  برای دسترسی راه ها به وسایل داخل کابینت ها  میتوان چراغ کوچکی درآن ها نصب کرد.

که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند.

اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست درباره میز غذاخوری ایده خوبی است.

این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی آشپزخانه را  روشنایی ببخشند.

در پایان نور پردازی های فرعی دیگری را اضافه کنید مثلا پروژکتوری روی یک شی و یا چند تصویر قرار دهید و یا گوشه های تاریک را با لامپ های نصب شده روی کف روشن کنید.