۶ طرح کلاسیک برای چیدمان آشپزخانه

۶ طرح کلاسیک برای چیدمان آشپزخانه

اندازه  اتاق و روش بهره وری  از فضا  و حتی میزان تحرک افراد  خانواده در نحوه چیدمان آشپزخانه شما موثرند. زمانی که نقش اتاق را  کامل کرده اید  احتمالاً بهترین چیدمان مشخص می  شود.

۱- مدل آشپزخانه یک دیواره: این راه حل موثر برای آشپزخانه کوچک است.زیرا همه چیز روی یک دیوار نصب می شود.برای نصب کابینت ها  و دیگر وسایل آشپزخانه به  طراحی مناسب نیاز است. اگر در این فضا نیاز به انباری دارید از کابینتهای  دیواری استفاده کنید.

اجاق گاز و ظرفشویی در آن فضا  طوری کنار هم قرار گیرند که فضایی در هر طرف آنها برای  آشپزی باشد (می ‌توانید برای این امر از پیشخوان های متحرک استفاده کنید)

چنانچه بخواهید نقشه آشپزخانه شما جمع و جور باشد جلوی آشپزخانه خود از کرکره های کشویی و یا غیره استفاده کنید.)

۲- مدل گالی: این مدل  طرحی مناسب برای آشپزان حرفه ای است. که در آن کابینت ها  در اطراف و راهرو در وسط قرار می گیرد.

این طرح برای آشپزخانه ها با فضای کوچک کارایی دارد  و محیط آشپزی مطلوبی را فراهم می کند در این روش سعی کنید وسایل اصلی مثل گاز و ظرفشویی و محل آماده سازی غذا از همدیگر فاصله داشته باشد تا دو آشپز به توانند همزمان کار کنند.

۳- مدل l شکل و شبه جزیره ای:مدل l شکل  به صورت دو ضلع یک مثلث طرحی را ارایه می دهد که نصفی از فضای آشپزخانه برای میز نهارخوری خالی می ماند و شما می توانید از میز غذا خوری مناسبی در این مکان استفاده کنید.

۴- مدل u شکل: این مدل در انواعآشپزخانه ها مرسوم است که فضای انبار و کار زیادی می دهند و برای دیگر کارها  فضا محدود می باشد  در این طرح باید سعی شود در دو گوشه خیلی فضا هدر نشود نصب کابینت های بزرگ و استفاده از آن ها برای وسایلی که چندان مورد استفاده نمی باشد برای گوش های کارمناسب است.

۵- مدل کابینت های دورپیچ: در این روش کابینت ها در دور تا دور فضا قرار می گیرند اگر فضای آشپزخانه به حد مناسب  بزرگ باشد  می توان میز ناهار خوری را در وسط قرار داد. دقت کنید که احتمال درهای کابینت ها و وسایل مختلف درچنین آشپزخانه هایی مانع بازشدن یکدیگر نشوند لذا بهتر است در این آشپزخانه ها از درب های کشویی استفاده کنید.

۶- مدل آشپزخانه جزیره ای: در این روش یکی از عناصر مثلث  کار در وسط قرار می گیرد اگر در آشپزخانه یک جزیره ی مرکزی وجود داشته باشد نورهای پایین تاب در بالای آب قابل استفاده اند  و شاید برای اثرگذاری بیشتر بتوان حتی از ترکیبی از نورهای پایین تاب  و یک لوستر  دکوراتیو نیز استفاده کرد.

مقالــات  پیشنهادی:

طراحی دکوراسیون داخلی حمام و نورپردازی سرویس بهداشتی
جایگاه نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان
نکاتی درباره طراحی دکوراسیون داخلی فضای غذاخوری